Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
11/04/2020 - 19:55

Transmisja Liturgii Wigilii Paschalnej z parafii św. Ducha [NA ŻYWO]

Wielka Sobota jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego. Jest to dla wszystkich wiernych czas zadumy nad tym, co wydarzyło się ponad 2000 lat temu w Jerozolimie.

Cisza i pustka ogarnia kościoły i świat, bo Chrystus został pogrzebany. Wydaje się, że wszystko zakończyło się i to w dodatku nie tak, jak Apostołowie i uczniowie wyobrażali sobie. Czekali na tryumfalne zdobycie królestwa i jego splendor oraz potęgę, a tu nagle ich Król leży teraz zabity w grobie.

Zobacz też Transmisja Liturgii Wielkiego Piątku z Parafii Matki Bożej Niepokalanej[NA ŻYWO]

Przeżywanie Wielkiej Soboty w obecnej sytuacji, bardzo wymownie podkreśla ten fundamentalny aspekt ostatniego dnia przygotowania do Wielkanocy. Zatrzymało się wszystko. Nie można nawiedzić Grobu Pańskiego. Nie można pójść do kościoła z koszykiem wypełnionym pokarmami na stół wielkanocny. Świąteczne przygotowania w domu jednak nie zwalniają, bo są konieczne do tego, by jutro doświadczyć choćby odrobinę wielkanocnej radości z rodziną.

W tym roku Wielka Sobota będzie przebiegać nieco inaczej niż do tej pory. W kościołach nie będzie tradycyjnego błogosławienia pokarmów i wody święconej.

- Nie rezygnujmy z przygotowania pokarmów na stół wielkanocny i dokonajmy obrzędu ich błogosławieństwa przed śniadaniem wielkanocnym. W Wielką Sobotę trwajmy w naszych domach w wyciszeniu i skupieniu jednocząc się przez modlitwę z Chrystusem pogrzebanym i udającym się do otchłani, aby wyzwolić swoje dzieci z niewoli grzechu i śmierci – apeluje bp Andrzej Jeż.

Zobacz też Dzisiaj Wielki Czwartek. Wspominamy ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa

Wieczorem będzie sprawowana Wigilia Paschalna, która tradycyjnie będzie się składać z  czterech części: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej i liturgii eucharystycznej. W kościołach na nowo wybrzmi oczekiwane przez nas Alleluja, które pożegnaliśmy w Środę Popielcową czterdzieści dni temu.

Podobnie jak w Wielki Czwartek, tak również na rozpoczęcie Wigilii Paschalnej zostaną uruchomione dzwony kościelne. W obrzędach zostanie pominięta procesja przed kościół. Zamiast ogniska, kapłani poświęcą zapalony znicz. Podczas liturgii chrzcielnej duchowni nie będą błogosławić źródła chrzcielnego ani wody święconej. Zostaną jedynie odnowione przyrzeczenia chrzcielne. 

W tym roku nie będzie też procesji rezurekcyjnej, dlatego na zakończenie Wigilii Paschalnej zostaną uruchomione dzwony przynajmniej na 15 minut, a następnie kapłani odprawią przygotowany specjalny obrzęd ogłoszenia zmartwychwstania Chrystusa.

- Wiernych świeckich, którzy będą uczestniczyli w celebracji Wigilii Paschalnej za pośrednictwem mediów, zachęcam, by na czas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych zapalili świece, wspominając, że właśnie przez ten sakrament Chrystus przeprowadził nas ze śmierci do nowego życia – apeluje biskup Andrzej Jeż.

Aby jak najlepiej przeżyć ten wyjątkowy dzień, duchowni przygotowali dla wiernych rytuał na Wielką Sobotę. Znajdziecie w nim wskazówki, jak dobrze przeżyć ten dzień, nie wychodząc z domu. Aby pobrać kliknij TUTAJ

Zachęcamy do oglądania na portalu Sądeczanin transmisji obrzędów Wielkiej Soboty z Parafii Ducha Świętego w Nowym Sączu o godz. 20.

RG [email protected], Film i Fot. Portal Diecezji Tarnowskiej / Pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu