Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
02/10/2019 - 21:50

Stypendium Braci Potoczków: nagrodziliśmy kolejnych omnibusów z historii

W siedzibie Fundacji Sądeckiej dwoje wyjątkowo uzdolnionych laureatów dwóch konkursów historycznych z naszego regionu odebrało za zajęcie 1 miejsca Stypendia Braci Potoczków. Fundacja Sądecka wspiera od początku zarówno oba cykliczne konkursy jak ich zwycięzców, którymi w tym roku są Gabriela Rola z Siedlec, w której imieniu czek odebrała dumna mama i Artur Wierzbicki z Gorlic, którego dyrektor FS Przemysław Bawołek mógł uhonorować osobiście.

Zobacz też: „Sądecki Diament 2019”. Finał konkursów. Oglądaj relację LIVE

10 maja 2019 roku w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Gorlicach odbył się finał konkursu historycznego dla szkół podstawowych oraz III klas gimnazjalnych „Konstytucja 3 Maja – Czasy Stanisławowskie”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marek Kuchciński, Marszałek Sejmu RP. Do gorlickiej „czwórki” przyjechało ponad 150 uczniów ze szkół w całej Małopolsce. Konkurs rozpoczął się o godz. 10, a na rozwiązanie zestawu pytań uczestnicy mieli 45 minut.

Nagrodą dla zespołów, zajmujących  miejsca od I do V będzie wyjazd na dwa dni do Warszawy, sponsorowany przez poseł Barbarę Bartuś, radnego Tomasza Płatka i Stowarzyszenie „Nasze Miasto” w Gorlicach. Natomiast marszałek Marek Kuchciński przekazał dla zwycięzców trzy tablety. Zgodnie z regulaminem konkursu uczeń, który uzyska najlepszy indywidualny wynik punktowy, otrzyma nagrodę dodatkową, którą stanowi stypendium z Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków w wysokości 1500 zł.

Ponadto wzorem lat ubiegłych wszyscy uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie otrzymają od poseł Barbary Bartuś dyplomy i upominki stanowiące podziękowanie za udział.

I MIEJSCE I STYPENDIUM IM. B. POTOCZKÓW 1500 ZŁ ZDOBYŁA: GABRIELA ROLA Z SIEDLEC

Kontynuując inicjatywę, którą Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś podjęła podczas swojej pierwszej kadencji w Sejmie, również w roku szkolnym 2018/2019 organizuje konkursy historyczne dla młodzieży szkolnej. Temat tegorocznego Konkursu dla uczniów szkół średnich „Wolność trzeba stale zdobywać – kapłani w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie na tle historii Polski od 1 IX 1939 do 2 IV 2005” nawiązuje do wyjątkowego Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale też do innych ważnych rocznic przypadających w 2019 roku.

Tematyka skoncentrowana wokół księży walczących o Wolną Polskę ma na celu zwrócenie uwagi młodzieży na postawy kapłanów w czasie II wojny światowej oraz w okresie komunistycznego zniewolenia. W 2019 roku obchodzić będziemy m.in. 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 70. rocznicę zamordowania Ks. Władysława Gurgacza (w czasie wojny kapelana w gorlickim szpitalu), 35. rocznicę zamordowania Ks. Jerzego Popiełuszki oraz 40. rocznicę I Pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny. Współorganizatorami Konkursu są Kuratorium Oświaty w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Zespół Szkół Zawodowych im. Kazimierza Pułaskiego w Gorlicach, Tomasz Płatek Przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Powiatu Gorlickiego oraz Stowarzyszenie ,,Nasze Miasto” w Gorlicach.

Zobacz też: Ruszył nabór wniosków o stypendia im. Braci Potoczków

Patronat Honorowy nad tegorocznym Konkursem objęła Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Finał Konkursu odbędzie się 30 kwietnia 2019 roku w Zespole Szkół Zawodowych im. Kazimierza Pułaskiego w Gorlicach. Uczestniczyć w nim mogą zgłoszone do udziału w Konkursie trzyosobowe reprezentacje Szkół wyłonione w drodze eliminacji szkolnych.

Podobnie jak w latach ubiegłych, dla wszystkich uczestników Konkursu Historycznego przewidziane są upominki. Nagrodą dla zespołów, które zajmą miejsca od I do V jest sponsorowany przez Poseł na Sejm RP Barbarę Bartuś i  Stowarzyszenie ,,Nasze Miasto” w Gorlicach wyjazd wraz ze swoimi opiekunami na dwa dni do Warszawy. Ponadto uczestnik, który indywidualnie uzyska najlepszy wynik punktowy otrzyma nagrodę dodatkową.

I MIEJSCE I STYPENDIUM IM. B. POTOCZKÓW 1500 ZŁ ZDOBYŁ: ARTUR WIERZBICKI Z GORLIC

Oprac. ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)