Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
07/06/2021 - 16:00

Cienie Paryża

Paryż, rok 1889. Rozpoczyna się Wystawa Światowa. Młody, świetnie zapowiadający się architekt trafia do szpitala psychiatrycznego po tym, jak podpalił restaurację w wybudowanej niedawno wieży Eiffla. (…)

Fragment Prologu:

(…) Ale nawet w tym ponurym przytułku strachu i nie-szczęścia zdarzają się lekarze z powołania. Tacy, którzy naprawdę chcą pomóc. Victorowi podano silny środek uspokajający, który zamazuje część jego najświeższych wspomnień. Tych z ostatnich godzin, a może tylko minut. Prowadzą go na koniec długiego korytarza w północnym skrzydle ponurej paryskiej budowli. (…)

— Czy na pewno wiesz, czemu tutaj z nami jesteś, Victorze? Młody mężczyzna znów czuje suchość w ustach. Nie odpowiada.—  Próbowałeś  podpalić  trzystumetrową  wieżę wzniesioną na tegoroczną Wystawę Światową przez twojego pracodawcę, Gustawa Eiffela.

Victor czuje uderzenie gorąca, jak gdyby ogień pożaru, o którym mówi Vanrel, w tej właśnie chwili buchał mu prosto w twarz.— To niemożliwe. Nigdy bym tego nie zrobił... Pan nie rozumie!— Uspokój się, Victorze — przykazuje spokojny, ale stanowczy głos doktora. — Uważamy, że jesteś geniuszem. A z geniuszem zawsze łączy się jakiś rodzaj szaleństwa... oraz wysoka wrażliwość na własnym punkcie. Uznałeś, że spotkała cię rażąca niesprawiedliwość, w wyniku czego rozwinął się u ciebie rodzaj obsesji...— Nie... Niemożliwe!— ...który zawładnął twoim umysłem. W tych okolicznościach musimy...— Nie! — woła Victor i podrywa się z fotela, by uderzyć otwartą dłonią w blat biurka. — Pan nie rozumie! To ja stworzyłem tę wieżę! Eiffel tylko odkupił mój projekt! A potem ochrzcił go własnym imieniem! Chłodne oczy psychiatry zwężają się.— A więc nie zaprzeczasz, że żywiłeś nienawiść do swojego pracodawcy? Victor  głośno  sapie,  raz  i  drugi.  Poprzeczna zmarszczka zarysowuje mu się na czole.— Nienawiść? Nie. (…)

Paulina Kuzawińska, Cienie Paryża, wydawnictwo Lira, Warszawa 2021
Dziękujemy Wydawnictwu Lira za udostępnienie cytowanych fragmentów

Dziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”