Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
23/09/2020 - 22:15

Zmieniło się prawo budowlane. Przepisy liberalne jak nigdy dotąd

Od 19 września obowiązuje znowelizowania ustawa: prawo budowlane. Co to oznacza dla osób, które chcą wybudować lub przebudować dom?

Chcesz postawić dom? Zobacz co się zmieniło w prawie budowlanym

Nowelizacja prawa budowlanego wprowadzona w tym miesiącu zakłada m.in. podział projektu budowlanego na:
- projekt zagospodarowania działki lub terenu,
- projekt architektoniczno-budowlany’
- projekt techniczny.

Jednak przez najbliższy rok, począwszy od 19 września inwestor będzie mógł – w ramach zgłoszenia lub wniosku o pozwolenie na budowę - również dostarczyć dokumenty sporządzone zgodnie z wymogami poprzedniej ustawy.

- Inwestor będzie miał wybór: skorzystać w wyżej wymienionym zakresie z dotychczasowych lub znowelizowanych  przepisów ustawy – doprecyzowuje powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Janusz Golec.

Zobacz też: „Sierżanci” znikną z Węgierskiej. Kilka puszek farby nie uratuje nikomu życia

Zmienił się też wykaz obiektów, nieruchomości co do których pozwolenie nie będzie wymagane. Przykłady najbliższe skórze przeciętnego Kowalskiego? Liberalizacja przepisów obejmie m.in. tarasy przydomowe o powierzchni do 35 metrów kwadratowych i oczyszczalnie ścieków o wydajności 7,5 metra sześciennego na dobę niezależnie czy mowa o oczyszczalniach przydomowych czy innych. W obu tych przypadkach  wymagane jest tylko zgłoszenie.

Teraz bardzo ważna informacja dla rolników. W oparciu o tzw. zgłoszenie będzie można budować też szczelne zbiorniki na gnojowicę czy gnojówkę.

Bez obowiązku zgłoszenia będzie można również przebudować dom jednorodzinny z wyłączeniem przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych.

Zobacz też: „Bić kierowców po oczach”! Zadanie nowych znaków przy Mickiewicza w Nowym Sączu

Uproszczono też procedury związane z wykonaniem instalacji gazowej. Od 19 września można ją położyć tylko w oparciu o zgłoszenie, ale do dokumentów trzeba dołożyć projekt budowlany. Żadna zgoda nie będzie potrzebna przy wykonywaniu robót polegających na instalowaniu wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego już budynku instalacji np. wodnych, elektrycznych czy kanalizacyjnych.

- Są oczywiście zastrzeżenia. Decyzje o uzyskaniu pozwolenia na budowę wymagają przedsięwzięcia, w stosunku do których należy przeprowadzić ocenę oddziaływania na środowisko lub ocenę oddziaływana na obszar Natura 2000, czy też robót budowlanych wykonywanych przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków – zastrzega Janusz Golec. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)







Dziękujemy za przesłanie błędu