Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei
12/10/2018 - 19:30

Zbigniew Konieczek, prezes Newagu już Honorowym Obywatelem Miasta Nowego Sącza

Zbigniew Konieczek, prezes zarządu Newag S.A. dołączył dziś do grona osób posiadających tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza. Prezes Konieczek, przyjmując tytuł, podziękował za niego władzom oraz Radzie Miasta Nowego Sącza, ale zaznaczył skromnie, że jest to tytuł dla młodych pracowników prężnej firmy, którą kieruje.

Uroczystość wręczenia tytułu odbyła się dzisiaj po południu w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza. Nie zabrakło parlamentarzystów, władz miasta, sądeckich radnych, rodziny prezesa Konieczka i pracowników firmy Newag, w tym również tych, którzy są już na emeryturze. Obecny był także inny Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza dr Krzysztof Pawłowski, założyciel i były rektor Wyższej Szkoły Biznesu - NLU w Nowym Sączu.

Prezesa Zbigniewa Konieczka rekomendował do tego tytułu prezydent miasta Ryszard Nowak. Jego zdaniem, ten człowiek jest przykładem odwagi czasów współczesnych.

W 2001 roku wraz z grupą najbliższych współpracowników zdecydował się objąć zarządzanie sądeckimi Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego. Zrobił to w momencie, kiedy firma znajdowała się w bodaj najtrudniejszym punkcie swojej historii. Po latach wiceprezes i dyrektor finansowy Newagu Bogdan Borek, określił tamtą sytuację krótko: „Ktoś, kto oceniałby kondycję firmy w oparciu o sprawozdania finansowe, jednoznacznie określiłby jej stan, jako upadłość” .

Rekomendując Zbigniewa Konieczka do zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak podkreślił, iż tytuł ten przypadnie człowiekowi, który odważył się mieć wizję, odważył się wdrażać w życie pomysły, które inni uznawali za nierealne, a drogę do ich realizacji za zbyt trudną.  Ten zaszczytny tytuł trafił do tego, który w ważnym momencie był po prostu odważny, odwagą naszych czasów.

I chociaż najwyższe sądeckie wyróżnienie trafiło dzisiaj tylko do jednej osoby, to warto w tym miejscu zaznaczyć, że prezes Konieczek przy każdej okazji, w każdej publicznej wypowiedzi podkreśla, iż za sukcesem Newagu stoi cały zespół ludzi.

- Dzisiaj do grona zasłużonych mieszkańców Nowego Sącza dołącza właśnie pan Zbigniew Konieczek, prezes firmy Newag. Firmy, która wpisuje się w historię Nowego Sącza od ponad 140 lat. Ta firma to historia. Ona dawała i daje pracę, jest cząstką życia wielu sądeczan i mieszkańców Sądecczyzny. Był taki czas, że pan prezes, dla ratowania firmy podjął się trudnego wyzwania. Ta firma istnieje i wspaniale się rozwija. Daje pracę mieszkańcom Nowego Sącza i Sądecczyzny. To jest ważne - mówił prezydent Nowak.

Prezydent Nowak wygłaszając dzisiaj laudację przyznał, że wielu sądeczan było zaskoczonych wytypowaniem prezesa Konieczka do przyznania tak zaszczytnego tytułu.

- W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości dołącza pan do grona najwybitniejszych Polaków - dodał prezydent. - Będzie pan wzorem dla sądeczan i tych pokoleń, które po nas przyjdą.  Przyjmując tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza staje się pan ambasadorem tych, którzy dzisiaj tworzą bogactwo Nowego Sącza, ale też staje się pan człowiekiem odpowiedzialnym za miasto. Ten tytuł jest dla Pana.

Po tym nastąpił uroczysty moment wręczenia tytułu prezesowi Konieczkowi. Uczynił to przewodniczący Rady Miasta Janusz Kwiatkowski. Z gratulacjami pospieszyli prezydent Ryszard Nowak i jego zastępcy. Prezydent wręczył również prezesowi Newag - u kopię aktu lokacyjnego miasta Nowego Sącza.

- Kiedy zadzwonił do mnie prezydent miasta i poinformował mnie, że zgłosił mnie do tak zaszczytnego tytułu to pomyślałem przede wszystkim o firmie i pracownikach, którymi mam przyjemność kierować - powiedział prezes Konieczek. - Gdy dwadzieścia lat temu przychodziłem do tej firmy nie mieliśmy 20 złotych, aby wykupić pocztę. Później postawiliśmy na młodych, zaangażowanych ludzi. To wspaniały, bardzo zaangażowany zespół.

Dzisiaj w firmie pracuje prawie dwa tysiące osób, w tym około trzystu inżynierów. To olbrzymi kapitał. Ci ludzie z pasją zaufali nam, że możemy coś zrobić razem. Obecnie, poza Olsztynem nie ma w Polsce miasta, w którym, jak podkreślił prezes Konieczek nie jeździłyby pociągi wyprodukowane i zaprojektowane w sądeckim NEWAG - u.

- Postawiliśmy na ludzi bardzo młodych - stwierdził prezes Konieczek. - Stąd ten sukces. Dawano nam pięć procent, że przetrwamy, a dzisiaj z Nowego Sącza wyjeżdżają pociągi metra do Sofii. Na Sycylii jeżdżą również nasze pociągi.  Dzięki pasji młodych ludzi, którzy pracują w firmie doszliśmy do tego miejsca, gdzie jesteśmy teraz. Jeszcze raz dziękuję za tak zaszczytny tytuł.

Dla prezesa Konieczka posypały się gratulacje. W imieniu rodziny prezesa złożyła mu je jego córka Paulina.

- Sądeczanie znają sukcesy i osiągnięcia firmy, którą mój ojciec kieruje - mówiła Paulina Konieczek. - My bliscy wiemy ile te sukcesy kosztują czasu i pracy. Wiemy o trosce, zmartwieniach, nieprzespanych nocach, ciężkich dniach i kolejnych, kolejnych. Gratulujemy tato z całego serca tego zaszczytnego tytułu.

[email protected], Fot. IM.

Zaszczytny tytuł dla Zbigniewa Konieczka, prezesa NEWAG
Zaszczytny tytuł dla Zbigniewa Konieczka, prezesa NEWAG


Dziękujemy za przesłanie błędu