Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
20/03/2014 - 12:00

Zausznik Putina będzie szukał ropy i gazu na Sądecczyźnie?

Niemiecki koncern energetyczny RWE planuje przekazać rosyjskiemu oligarsze firmę zajmującą się strategicznymi paliwami. Przedsiębiorstwo ma koncesje na poszukiwanie surowców m. in. w Polsce. W Polsce RWE jest obecna od 1998 r. Posiada u nas cztery koncesje na poszukiwanie węglowodorów ok. 100 km na południowy wschód od Krakowa, w Karpatach. Pozwolenia obejmują łączną powierzchnię prawie 3 km kw. Koncesje obejmują złoża w powiatach: gorlickim, nowosądeckim i limanowskim.
Firma Dea, będąca spółką - córką koncernu RWE zamierza sprzedać firmę funduszowi inwestycyjnemu LetterOne. Funduszem tym zarządza rosyjski miliarder i oligarcha Michaił Fridmann, zausznik Władimira Putina, jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Do grupy finansowej Michaiła Fridmanna należą m.in. Alfa Bank i banki zagraniczne, największe sieci supermarketów w Rosji, udziały w jednym z większych koncernów energetycznych świata czy zagranicznych sieciach komórkowych. Ponadto, według informacji w zachodnich mediach, poprzez spółki w rajach podatkowych Michaił Fridmann i jego wspólnicy prowadzą inwestycje w Iranie oraz kontrolują po cichu szereg firm poza Rosją. Urodzony we Lwowie w żydowskiej rodzinie rosyjski multimiliarder głośno wspiera od kilku lat Władimira Putina.

Wobec napiętej sytuacji na Ukrainie transakcji przyglądają się niemieckie władze. Źródła w koncernie RWE twierdzą jednak, że nie spodziewają się sprzeciwu. Podkreślają, że transakcja przygotowywana była od wielu miesięcy, zanim wybuchł kryzys na Ukrainie. LetterOne chce zapłacić RWE ponad 5 miliardów euro. Niemiecki koncern ma ogromne długi sięgające 30 miliardów euro. Straty wynikają z planowanego przez Niemcy zamknięcia elektrowni atomowych.

Sprzedaż RWE Dea to drugi ostatnio głośny przypadek niemiecko-rosyjskiej kooperacji w dziedzinie energetyki. W zeszłym tygodniu prasa podała, że rosyjski koncern energetyczny Gazprom przejmie latem, w ramach wymiany majątku z niemiecką firmą BASF, znaczną część niemieckiej infrastruktury dystrybucji gazu wraz ze zbiornikami na paliwo o dużej pojemności.

Wydarzenia na Krymie niczego nie uczą naszych przyjaciół z Unii Europejskiej? 

(JG) Źródła: http://tvn24bis.pl/, http://www.polskieradio.pl/, IAR/PAP/iż, http://gorliceiokolice.eu/
Fot.: sxc.hu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu