Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 21 marca. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
26/07/2018 - 08:15

Wymyślili sposób na korki w Nowym Sączu. Czy to może zadziałać?

Komunikacyjny kryzys, jaki w Nowym Sączu i na drogach dojazdowych do miasta wywołał brak mostu heleńskiego stał się impulsem do tego, żeby zbudować zsynchronizowany system komunikacji kolejowej i autobusowej ze wspólnym biletem, co jest już z powodzeniem praktykowane w krakowskiej aglomeracji miejskiej. Pierwszy krok do tego pomysłu już został zrobiony.

To już pewne. Nowy Sącz przystąpi do tak zwanej "Taryfy Sądeckiej", czyli programu, który pozwoli pasażerom na poruszanie się komunikacją kolejową i miejską na terenie miasta i powiatu na podstawie jednego biletu. Takie rozwiązania funkcjonują już w Małopolsce i są chwalone przez podróżnych.

Czytaj też Chcieli nas ratować przed korkami. Wójt Chełmca wyrzucił ich za drzwi

Z takiego rozwiązania będą mogli korzystać pasażerowie pociągów organizowanych przez województwo małopolskie na odcinku Stróże – Krynica-Zdrój.  Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Jeśli ktoś zakupi bilet kolejowy na przykład w Stróżach, Piwnicznej - Zdrój, Rytrze czy w Starym Sączu, to na tym samym bilecie będzie mógł przyjechać do Nowego Sącza, pojechać komunikacją miejską i podmiejską w każdym kierunku – to jest właśnie tak zwany bilet zintegrowany – mówi zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji i Transportu Stanisław Bębenek.

Czytaj też No nie! I znowu problem z linią Podłęże-Piekiełko. Co posypało sie tym razem?  

Przewoźnicy będą uzyskiwać wpływy ze sprzedaży biletów – zarówno przewoźnik kolejowy, jak i drogowy, czyli w naszym przypadku miejska komunikacja. Jest to sposób, aby zachęcić osoby przemieszczające się do rezygnacji z pojazdów na rzecz komunikacji zbiorowej. Będzie to opłacalne dla samych pasażerów, bo ceny biletów zintegrowanych, będą konkurencyjne, a przy tym zadbamy trochę o ochronę środowiska i mniejszy ruch aut w Nowym Sączu.

Bilety pojawią się w kasach kolejowych już od września.  W ramach "Taryfy Sądeckiej" sprzedawane będą bilety jednorazowe – czasowe (na 60, 90 i 120 minut) oraz miesięczne z zachowaniem zniżek dla osób uprawnionych.

 [email protected] fot.jm

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku