Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
02/01/2022 - 15:40

Wizjoner z hektarami pod inwestycje chce dawać pracę za dobre pieniądze

Już w momencie objęcia urzędu przeszedł do historii, nie było bowiem dotąd na Dolnym Śląsku młodszego od niego burmistrza. Dzisiaj kilka lat później, bardziej doświadczony, ale wciąż pełen zapału Emilian Bera już drugą kadencję zarządza miastem Jaworem. To właśnie m.in. z jego inicjatywy powstała ponad 400 hektarowa Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej –S3– Jawor, w której Mercedes wybudował fabrykę silników i baterii.

Oficjalny profil w popularnym serwisie społecznościowym burmistrza Bery obserwowany przez czternaście tysięcy osób (co biorąc pod uwagę ogólną liczbę mieszkańców miasta jest imponującym wynikiem) jest pełen wpisów. Wszystkie wpisy mają jeden element wspólny – dotyczą tego co w mieście się wydarzyło lub tego co się wydarzy albo opisują to w jakich wydarzeniach brał udział burmistrz.

To właśnie z niego możemy dowiedzieć się jakie nasadzenia zieleni miejskiej zostały już zrealizowane i jakie są planowane w przyszłości w Jaworze, jakie atrakcje świąteczne przygotowane zostały dla mieszkańców i dzieci, a także przeczytamy o tym, że Jaworski Ośrodek Kultury już teraz rozpoczął przygotowania do zaplanowanego na sierpień 2022 roku Święta Chleba i Piernika.  Wydarzenia, za sprawą którego Jawor raz w roku staje się „Polską Stolicą Chleba”, witającą mieszkańców i turystów licznymi stoiskami wystawienniczymi prezentującymi chleby o różnych smakach i aromatach, wypiekanych w wyniku zastosowania różnorodnych metod. 

Ale nie tylko o tym można przeczytać na profilu burmistrza Bery. Jest to również źródło aktualnych informacji i wiadomości np. o rozszczelnieniu gazu w jednym z budynków mieszkalnych, akcji ratowniczej i stanie zdrowia poszkodowanych czy o zbliżających się niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Wreszcie nie brakuje na profilu burmistrza namacalnych dowodów jego jak wydaje się bardzo skutecznego zarządzania miastem. Na początku tego miesiąca w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej burmistrz odebrał umowę na dofinansowanie projektu w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.

W ramach funduszy norweskich do Jawora trafi ponad pięć milionów złotych. W ten sposób burmistrz chce stworzyć w mieście „zielono – niebieską infrastrukturę” pozwalającą zaadaptować przestrzeń miejską do zmieniającego się klimatu. W Jaworze w ramach tego projektu zaplanowano realizację aż dwunastu inwestycji. Jednym słowem analizując treść profilu burmistrza nie sposób nie zgodzić się z hasłem widniejącym na zdjęciu w tle „Najważniejszy jest Jawor!”. Podobnie wsłuchując i wczytując się w wywiady udzielone przez burmistrza trudno odnieść inne wrażenie niż to, że to właśnie na rozwoju miasta najbardziej zależy burmistrzowi.

Co więcej burmistrz nie udaje, że nie widzi (lub nie chce widzieć) problemów z którymi jaki włodarz musi się mierzyć. I takim problem jest na przykład „odpływ” młodych ludzi z Jawora. Burmistrz stawia na rozwój gospodarczy miasta, ale na taki rozwój, który naturalnie „pociągnie” za sobą otwarcie możliwości rozwoju również jego mieszkańców m.in. poprzez możliwość znalezienia dobrze płatnej, odpowiadającej ambicjom ludzi wykształconych pracy. I właśnie m.in. dlatego w Jaworze została zrealizowana „flagowa” inwestycja, której inicjatorem był nie kto inny jak burmistrz Emilian Bera. W efekcie rekordowo szybkich wspólnych działań (strefa powstała w niecały rok) burmistrza Bery, Ministerstwa Gospodarki, Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (LSSE), Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), władz Województwa Dolnośląskiego, Powiatu Jawor oraz Gminy Męcinka powstała Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor posiadająca powierzchnię ponad 420 hektarów, dobrze skomunikowanych i przygotowanych terenów inwestycyjnych przeznaczonych dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Pierwszym „lokatorem” jaworskiej strefy jest jeden z największych gigantów na rynku – niemiecki koncern Mercedes-Benz, a konkretniej spółka – córka Mercedes-Benz Manufacturing Polska.

To właśnie w Dolnośląskiej Strefie Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor produkowane są czterocylindrowe silniki spalinowe, silniki wysokoprężne, a także baterie elektryczne do samochodów produkowanych przez Mercedes-Benz. W 2020 roku pomimo kryzysu spowodowanego pandemią fabryka zatrudniła tysięcznego pracownika, a docelowo spółka planuje zatrudnienie 1300 osób. Ale fabryka Mercedesa nie przysporzyła Jaworowi i jego mieszkańcom wyłącznie wyczekiwanych nowych miejsc pracy. Zgodnie z wypowiedzią burmistrza z lutego 2020 roku lokalizacja fabryki Mercedesa na terenie gminy oznacza, że do kasy miasta wpływa ponad pięć milionów złotych. Biorąc zaś pod uwagę, że czas działania fabryki nie jest określony, miejska kasa co roku zwiększać się będzie o taką kwotę, dając tym samym miastu poczucie finansowej stabilizacji.

Burmistrz Jawora do historii swojego miasta przejdzie z pewnością jeszcze z jednego powodu. To właśnie on jest odpowiedzialny za wprowadzenie miasta w nową erę – erę miejskiej komunikacji. Burmistrz uruchomił po raz pierwszy w mieście komunikację autobusową i dodatkowo komunikacja ta jest bezpłatna dla mieszkańców.

Burmistrz Bera mocno podkreśla, że działa dla dobra Jawora i jego mieszkańców, z drugiej jednak tak samo mocno zwraca uwagę, że sukces podejmowanych decyzji nie zależy w całości od niego, ale jest również dziełem osób z którymi współpracuje. Działania te z kolei przekładają się na pozyskiwanie środków, które następnie są wykorzystywane m.in.. w procesie realizacji wyborczych postulatów.

Emilian Bera „w cywilu” to miłośnik sportu, a w szczególności zapalony biegacz, trudno nawet wyliczyć w ilu biegach i na jakich dystansach brał udział burmistrz (na marginesie warto jedynie wspomnieć, że obok maratonów i półmaratonów znalazł się bieg na 54 kilometry). Zamiłowanie burmistrza do biegania znajduje przełożenie również w zarządzaniu przez niego miastem, Jawor wielokrotnie był bowiem organizatorem wielu biegowych zawodów. (Paulina Sudoł) fot. jm







Dziękujemy za przesłanie błędu