Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
17/12/2012 - 14:03

Wigilijny Smak: Pierogi z suszonymi śliwkami na Boże Narodzenie

Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”, swoim zasięgiem obejmujące Gródek nad Dunajcem i Łososinę Dolną było jedynym reprezentantem Sądecczyzny na weekendowym kiermaszu Wigilijny Smak Małopolski na krakowskim Rynku.
 Wystawców było 12 – tylu ile potraw według tradycji powinno się znaleźć na naszych wigilijnych stołach. Oprócz śliwek, Spółdzielnia "Gazdowie" grillowała apetyczne oscypki, producenci prezentowali kiełbasę lisiecką.    

-Bierzemy co roku udział w Wigilijnym smaku małopolski. W tym roku i w poprzednim pogoda była fajna i dobrze się stało. Dwa lata temu było minus 17 stopni i tez staliśmy – mówi Katarzyna Jasnos, prezes Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku”.

Zupa owocowa nie jest jak twierdzi szefowa Śliwkowego stowarzyszenia szczególnie popularnym daniem wigilijnym w Małopolsce.
- Śliwki nadają się do kompotu wigilijnego. Coraz więcej gospodarstw podaje także pierogi z suszonymi śliwkami. To potrawa, która można jeść cały rok, szczególnie polecamy je w Boże Narodzenie – przekonuje Jasnos.- W folderze promującym nasze stowarzyszenie mamy przepis na pierogi z suszonymi śliwkami. 

- Święta to czas niezwykły, zwłaszcza w naszej małopolskiej tradycji. To moment kiedy na chwilę zwalniamy, spędzamy czas z najbliższymi, możemy podładować akumulatory – mówił marszałek Marek Sowa otwierając wraz z wicemarszałkiem Wojciechem Kozakiem kiermasz Wigilijny Małopolski Smak i życząc Małopolanom obfitych świątecznych stołów.

Wigilijny Małopolski Smak towarzyszący Targom Bożonarodzeniowym w Krakowie to organizowany przez województwo małopolskie świąteczny kiermasz promujący małopolskie, bożonarodzeniowe produkty i dania.

- Małopolski Smak już dawno przekroczył granice Małopolski, w Brukseli zarejestrowanych jest 11 naszych produktów – przypomniał podczas oficjalnego otwarcia Wigilijnego Małopolskiego Smaku wicemarszałek Wojciech Kozak.

Na stoiskach ustawionych na krakowskim Rynku Głównym pojawiły się małopolskie świąteczne produkty oraz dania gotowe. Można tu kupić nie tylko tradycyjne wędliny, wyroby piekarnicze i cukiernicze, ryby, przetwory owocowo-warzywne czy gotowe dania (uszka, czerwony barszczyk, kapustę z grzybami, pierogi), ale także produkty znane z Małopolskiego Festiwalu Smaku. Wystawcy oferujący swoje wyroby podczas Wigilijnego Małopolskiego Smaku są bowiem nieprzypadkowi – to laureaci konkursu Małopolski Smak.

ANP
Fot. mat. Urzędu Marszałkowskiego


Dziękujemy za przesłanie błędu