Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
26/05/2024 - 20:10

WB Electronics - polski prywatny champion zbrojeniowy. Dlaczego jest tylko wyjątkiem

Agresja Rosji na Ukrainę uzmysłowiła wielu rządom w Europie, że pokój na naszym kontynencie nie jest dany raz na zawsze. Zapowiedzi Władimira Putina dotyczące planów renegocjacji powojennego porządku w Europie sprawiły, że państwa Unii Europejskiej ponownie przypomniały sobie o konieczności wzmocnienia potencjału swojego przemysłu zbrojeniowego. Eksperci prognozują, że zagrożenie atakiem ze strony Rosji jest bardzo realne i należy się na taką możliwość przygotowywać.

,

W ciągu ostatniego roku gospodarka europejska powoli, ale konsekwentnie przestawiana jest na tryby wojenne. W większości krajów UE o potencjale przemysłu zbrojeniowego decydują spółki prywatne, lub prywatne z udziałem kapitału państwowego. Ze względu na wybuch wojny za naszą wschodnią granicą ich wartość skokowo wzrasta w związku z gwałtownym wzrostem zapotrzebowania na broń w różnych postaciach.

Wśród takich koncernów można wymienić choćby niemiecką spółkę Rheinmetall z siedzibą w Düsseldorfie, która produkuje m.in. czołgi Leopard. Wartość jej biznesu, zgodnie z wyceną rynkową akcji na giełdzie we Frankfurcie, w ciągu roku powiększyła się o 150 proc., czyli około 6 mld euro. Podobnie dzieje się w przypadku wielu innych prywatnych koncernów zbrojeniowych na świecie, jak np. Lockheed Martin (m.in. myśliwce F16), czy BAE Systems (m.in. transporter opancerzony CV 90), których giełdowa kapitalizacja wyraźnie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat.

Uzasadnione jest więc postawienie tezy, że wszędzie na świecie własny prywatny przemysł zbrojeniowy stanowi synonim poczucia bezpieczeństwa i ekspansji biznesowej gospodarki danego kraju.
Tymczasem w Polsce przemysł zbrojeniowy postrzegany jest głównie przez pryzmat niewykorzystanych szans i kłopotów państwowych molochów bazujących w swojej produkcji na technologiach odziedziczonych po ZSRR.

Jako jednoznaczny przykład sukcesu biznesowego i technologicznego w dużej skali mogą uchodzić właściwie tylko dwa: - państwowy podmiot HSW S.A. (producent m.in. haubicy Krab) oraz prywatna, ale z udziałem skarby państwa, Grupa WB Electronics (wprowadzająca na rynek m.in. amunicję krążącą WARMATE). Sukces tej drugiej firmy jest szczególnie interesujący ze względu na transformację z naukowego start-upu, jakim była na początku lat 90tych, aż po największego prywatnego producenta uzbrojenia w naszym kraju.

Twórcą sukcesu WB Electronics jest Piotr Wojciechowski, absolwent Politechniki Warszawskiej, wybitny inżynier, którego autorskie rozwiązania technologiczne stanowią o sukcesie spółki po dzień dzisiejszy, autor ok. 100 produktów elektronicznych i informatycznych.

Wojciechowski rozwija swoje przedsięwzięcia biznesowe od połowy lat 80. ubiegłego wieku. Jego pierwszym pomysłem biznesowym był warsztat produkujący aparaty słuchowe. W kolejnych latach Wojciechowski zwrócił się w kierunku rozwiązań dedykowanych dla wojska. Jego pierwszym sukcesem w tym obszarze było opracowanie kalkulatora dla artylerzystów do przeliczania danych potrzebnych do prowadzenia ognia.

W kolejnych latach Wojciechowski w swojej firmie opracował i wprowadził wiele rozwiązań dla wojska, które odniosły sukces w Polsce i za granicą. Są to m.in. program Topaz, stworzony we współpracy z Wojskowym Instytutem Techniki Uzbrojenia umożliwiający zautomatyzowane zarządzanie polem walki, czy Fonet, czyli system łączności pokładowej dla pojazdów lądowych, który nie tylko daje pełne możliwości cyfrowej wymiany danych między poszczególnymi wozami, ale umożliwia także ich komunikację z dowództwem.

Można śmiało powiedzieć, że Fonet swoją innowacyjnością i niezawodnością może konkurować z najlepszymi rozwiązaniami na świecie. O jego sukcesie bezsprzecznie świadczy fakt, że został zakupiony i jest używany w armii amerykańskiej między innymi na transporterach Stryker czy nowo wprowadzanych pojazdach wielozadaniowych JLTV.

Pod przywództwem Wojciechowskiego Grupa WB Electronics nie spoczywała na laurach i postawiła na wzrost oparty o budowę i wykorzystywanie synergii z innymi firmami związanymi z produkcją rozwiązań militarnych z naszego kraju. WB Electronics kupił m.in. od skarbu państwa firmę Radmor, producenta radiostacji z Gdyni, czy przejął inną prywatną spółkę Flytronic z Gliwic, producenta bezzałogowego systemu FlyEye.

Umożliwiło to spółce Wojciechowskiego wykorzystanie swoich innowacyjnych technologii w połączeniu ze skalą produkcji przejmowanych partnerów. „Nasza strategia oparta jest na współpracy z wszystkimi producentami krajowymi w tworzeniu nowych programów wojskowych, a dalszy rozwój, ale i przetrwanie polskiego przemysłu zależą od umiejętności szybkiej modernizacji oferty na podstawie krajowych rozwiązań technologicznych” - powiedział w rozmowie z Forsal.pl Wojciechowski.

Obecnie Grupa WB Electronics zatrudnia ponad 1200 osób, z czego ponad połowa to inżynierowie działów badawczo – rozwojowych. Grupa operuje na kilkudziesięciu rynkach, między innymi w USA, Ameryce Południowej, Afryce Północnej, Indiach, Wietnamie czy Malezji. Kompetencje WB Electronics potwierdzają liczne nagrody, w tym nagroda Prezydenta RP za wyrób najlepiej chroniący życie żołnierza na polu walki oraz wielokrotne wyróżnienie nagrodą „Defender”, którą uznaje się za najważniejszą nagrodę polskiego przemysłu obronnego.

Sukces Piotra Wojciechowskiego i Grupy WB Electronics pokazuje, że odpowiedni potencjał intelektualny w połączeniu z innowacyjną strategią biznesową mogą zbudować w Polsce prężny podmiot zbrojeniowy, który będzie prowadził ekspansję na całym świecie. (Rafał Niczypor.

Źródła:
https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/wojna-w-ukrainie-to-wielki-biznes-tyle-urosly-najwieksze-koncerny-zbrojeniowe/wc3exnn
https://www.wbgroup.pl/historia/
https://forsal.pl/artykuly/511404,jak-wojciechowski-i-wb-electronics-zamieszali-w-swiatowej-zbrojeniowce.html







Dziękujemy za przesłanie błędu