Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
17/05/2023 - 06:25

WAŻNE dziś mija termin! Zasiłek macierzyński jest wyższy, ale musisz złożyć wniosek. Co z pieniędzmi za dodatkowy urlop?

Od 26 kwietnia obowiązują nowe przepisy Kodeksu pracy, które zwiększyła długość urlopów dla rodziców. Co ważne, zmienione zostały także zasady obliczania i wypłacania zasiłków z ZUS z trym związanych. By skorzystać jednak z części nowych uprawnień trzeba w odpowiednim czasie złożyć wniosek. Co się stanie gdy nie złożymy go w terminie?

ZUS PRZYPOMINA:

  • Osoba ubezpieczona, która na 26 kwietnia 2023 r. pobiera zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, ma prawo do zasiłku na nowych zasadach.
  • Aby otrzymać zasiłek w nowej wysokości, złóż wniosek między 26 kwietnia a 17 maja 2023 r. Jeżeli tego nie zrobisz, będziesz otrzymywać zasiłek w dotychczasowej wysokości.
  • Zasiłek macierzyński w zmienionej wysokości przysługuje od 26 kwietnia 2023 r. do końca urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego.
  • Co do zasady wysokość zasiłku macierzyńskiego wypłacanego przez ZUS została podwyższona z 80 do 81,5 proc. otrzymywanej wcześniej pensji, ale zmienione zostały też zasady jego wypłacania.

Wniosek o długi urlop macierzyński: kiedy składać i co daje

Zasiłek macierzyński wynosi teraz 81,5 proc. (wcześniej) podstawy wymiaru zasiłku czyli po prostu otrzymywanego wcześniej wynagrodzenia.
Tyle można otrzymywać przez cały okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, ale za wyjątkiem dodatkowego urlopu 9 tygodni – w części przysługującej drugiemu z rodziców.


Mama będzie otrzymywać zasiłek w wysokości 81,5 proc. przez cały ten okres, a więc w sumie przez rok,  jednak tylko wtedy gdy złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński. Musi to zrobić w ciągu 21 dni po porodzie (albo przyjęciu dziecka na wychowanie).


Nie dotyczy to jednak dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego – w tej części, którą wykorzysta drugi z rodziców.
Złożenie długiego wniosku stwarza jeszcze jedną możliwość. Gdy w pierwszym roku życia dziecka nie zostanie wykorzystany choć jeden dzień zasiłku macierzyńskiego, można złożyć wniosek o wyrównanie za ten dzień (dni) do wysokości 100 proc.

Wyższy zasiłek za urlop macierzyński, niższy za urlop rodzicielski

Niezłożenie wniosku o długi zasiłek macierzyński powoduje, że za okres urlopu macierzyńskiego mama otrzyma 100 proc. podstawy wymiaru, ale za pozostały okres urlopu rodzicielskiego już tylko 70 proc. tej podstawy czyli wcześniejszej pensji.

Dodatkowe 9 tygodni urlopu dla rodziców: jaki zasiłek

W przypadku obowiązującego od 26 kwietnia br. dodatkowego okresu 9 tygodni urlopu dla rodziców, zasiłek za czas korzystania z tego urlopu przez drugiego z rodziców a więc praktycznie dla ojca, wynosi 70 proc. podstawy wymiaru czyli wcześniejszego wynagrodzenia.

Urlopy dla rodziców: co się zmieniło od 26 kwietnia

Przypomnijmy, że nowe przepisy wydłużają urlopy dla rodziców, ale i zmieniają ich zasady. Okres urlopu rodzicielskiego wydłużył się z 32 do 41 tygodni (a więc o 9 tygodni) (z 34 do 43 tygodni z tytułu urodzenia lub przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka).


Jednak dodatkowy urlop 9 tygodni przysługuje tylko jednemu z rodziców. Jeśli mama wykorzysta urlop rodzicielski w pełnym wymiarze, ojciec może wykorzystać dodatkowe 9 tygodni w pełnym wymiarze.


Trzeba też pamiętać jeszcze o dwóch kwestiach. Po pierwsze – ważne dla osób ;pobierania zasiłku macierzyńskiego 26 kwietnia = rodzic, który pobierał zasiłek macierzyński w trakcie zmiany przepisów ma prawo do zasiłku na nowych zasadach pod warunkiem, że do 17 maja złoży do ZUS wniosek o ustalenie nowej wysokości zasiłku. Jeśli tego nie zrobi w tym terminie, będzie otrzymywać zasiłek w dotychczasowej wysokości już za cały okres, za który on przysługuje.


Po drugie – ważne dla ojców i urlopu ojcowskiego. Przysługujący ojcu urlop ojcowski 2 tygodnie może być wykorzystany do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia jedynie wtedy gdy normalnie  przysługiwał ojcu w dniu wejścia w życie zmienionych przepisów (26 kwietnia).  Jeśli prawo do urlopu ojcowskiego napędzie po 26 kwietnia 2023 r., to skraca się okres, w którym można go wykorzystać – do 12 miesięcy.


Przy okazji warto dodać, że teraz można też skorzystać z 5 dni urlopu opiekuńczego w związku z potrzebą wsparcia członka rodziny – także nie będącego dzieckiem. Jednak za ten urlop nie przysługuje żaden zasiłek ani wynagrodzenie – chyba, że weźmiemy wolne np. w ramach urlopu wypoczynkowego.  ([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu