Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
17/01/2018 - 09:25

W Starym Sączu duże rodziny płacą mniej za wodę, ścieki i bilety MPK. Dlaczego?

Aż 78 rodzin z terenu gminy Stary Sącz wystąpiło w 2017 roku o przyznanie Karty Dużej Rodziny. W sumie z projektu korzysta tu 670 rodzin. Co z tego mają? Nie tylko zniżki w sklepach czy muzeach, ale dopłaty do biletów miesięcznych MPK, opłat za śmieci, za wodę i za korzystanie z kanalizacji.

Zobacz też: Stary Sącz szuka partnerów Karty Dużej Rodziny

- W Karcie Dużej Rodziny na terenie Starego Sącza łączą się dwa zakresy korzyści. Te, które wynikają z ogólnopolskiej karty i dodatkowe, które dołożyliśmy jako samorząd – wyjaśnia Kazimierz Gizicki, zastępca burmistrza Starego Sącza.

Tym samym wielodzietne rodziny ze Starego Sącza mogą liczyć na wszystkie zniżki i ulgi, które funkcjonują w ramach rządowego projektu a dodatkowo – przy pełnym poparciu rady – ze zniżek, które zdecydowanie realniej przekładają się na oszczędności w domowych budżetach.

Zobacz też: Ile trzeba będzie płacić za parkowanie w płatnej strefie w Starym Sączu?

Od momentu uruchomienia Kart w 2014 roku gmina Stary Sącz zakupiła w ramach programu aż 1256 biletów miesięcznych. Kosztowało to gminę 17 tys. 190 zł.

- Chcieliśmy wspomóc nasze rodziny w sprawach, które rzeczywiście są dla nich istotne. Podjęliśmy taką decyzję, bo wiemy, że nas na to stać – mówił Jacek Lelek burmistrz Starego Sącza w listopadzie 2015 roku, gdy samorząd przymierzał się do uruchomienia również dopłat do opłat za śmieci, wodę i kanalizację.

Skąd taka decyzja? Karta Dużej Rodziny funkcjonująca w ramach rządowego, odgórnego projektu gwarantuje m.in. zniżki na przejazdy kolejowe – rodzice lub małżonkowie rodziców 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne, zniżki w opłatach paszportowych – 75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. w przypadku rodziców i małżonków rodziców oraz darmowy wstępów do parków narodowych.

Zobacz też: Stary Sącz: Konkretna pomoc dla rodzin wielodzietnych

Dodatkowo, posiadacze karty mogą liczyć na zniżki w partnerskich sieciówkach: dyskontach czy kinach, muzeach, nielicznych – przynajmniej w naszej okolicy- placówkach medycznych itp. Nie są to tym samym zagadnienia pierwszej potrzeby. Władze Starego Sącza postanowiły zatem pakiet wzmocnić a przede wszystkim urealnić pomoc.

W budżecie na 2016 rok wpisano na ten cel – uwzględniając również bilety MPK – aż 200 tysięcy złotych. W 2017 roku dopłata pokryta przez gminę za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyniosła 83 tys. 420 zł i objęła ona 1810 dzieci w 592 rodzinach. Natomiast z ulg w opłatach za korzystanie z wody i odprowadzanie ścieków skorzystało 291 rodzin, a dopłata gminy wyniosła ok. 19,5 tysiąca złotych. Sumarycznie dopłaty dla rodzin wyniosły 120 tys. zł.

Czy jest szansa, że w 2018 roku gmina dołoży do pakietu korzyści kolejne ulgi? – Nie, bo wyczerpaliśmy jako gmina wszystkie możliwości z zakresu usług komunalnych – informuje Kazimierz Gizicki.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)