Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
31/08/2015 - 08:15

W sądeckim pośredniaku testują szukanie pracy po pięćdziesiątce

Gwarancja 50+ to program regionalny, realizowany w Sądeckim Urzędzie Pracy. Skorzysta z niego w sumie 60 osób bezrobotnych w wieku powyżej pięćdziesięciu lat. Połowa z nich jeszcze w tym roku.

Integralną część programu stanowią tzw. spotkania inspirujące z udziałem tych, którzy wezmą udział w programie. Zajęcia poświęcone są miedzy innymi charakterystyce rynku pracy, umiejętności przygotowywania dokumentów aplikacyjnych i kompetencjom osobistym. To także praktyczna nauka takich umiejętności jak zasady komunikacji werbalnej i niewerbalnej czy pisanie listu motywacyjnego i CV.

Czy praca z grupą w określonym wymaga określonego podejścia? Zdecydowanie tak, odpowiada prowadząca spotkania Anita Kałyniuk z Sądeckiego Urzędu Pracy.

- Jest pewna specyfika pracy w grupie osób  pięćdziesiąt plus, bo wszystkie zagadnienia są poruszane w ujęciu problemów z jakimi się spotyka ta grupa wiekowa. Różnica w porównaniu do innych grup polega na tym, że bazujemy na różnorodnym i bogatym bagażu doświadczeń, jakie mają osoby w tym wieku. Staramy się wyszukiwać te aspekty doświadczeń, które będą pomocne dla tych osób w poruszaniu i utrzymaniu na rynku pracy

Znalezienia przez każdego z uczestników zatrudnienia i poszerzenia umiejętności przydatnych na rynku pracy to zasadniczy cel programu. Dla osób w wieku pięćdziesiąt plusnie jest to zadanie łatwe.

- Często osoby w wieku pięćdziesiąt plus mają wiele niepewności i obaw związanych z wejściem 
w nowe środowisko pracy i te zajęcia służą między innymi temu, żeby te obawy wyrazić już teraz, oswoić się z nimi i zastanowić jak im przeciwdziałać
- tłumaczy Anita Kałyniuk. - Dodatkowo podczas zajęć dochodzi do dużej integracji uczestników, dzięki czemu nawzajem sami dla siebie stanowią grupę wsparcia, do której, mam nadzieję, będą mogli również sięgnąć po rozpoczęciu aktywizacji zawodowej, czyli stażu – dodaje prowadząca.

Spotkania inspirujące to osiemdziesiąt cztery godziny zajęć. Poza wspomnianymi już tematami obejmuje wiele innych zagadnień, związanych między innymi z przedsiębiorczością, umiejętnością zachowań asertywnych, autoprezentacją i zarządzaniem czasem. Osoby, dla których formuła spotkań inspirujących to za mało, spotykają się indywidualnie z tutorami, pełniącymi rolę mentorów i przewodników. Tutorzy to osoby, które same były w trudnej sytuacji, ale potrafiły z niej wyjść i teraz chcą służyć radą i pomocą innym.

Zajęcia teoretyczne to tylko część procesu aktywizacji. W programie przewidziano dla uczestników między innymi staże w lokalnych firmach. Poza stażami dla części uczestników przewidziano w programie dotacje na podjęcie własnej działalności gospodarczej i podjęcie zatrudnienia na stanowisku wyposażonym dzięki dofinansowaniu SUP. Program zakończy się w lipcu przyszłego roku.

(mika)
fot. SUP
 
 







Dziękujemy za przesłanie błędu