Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
26/07/2022 - 13:25

W Nowym Sączu modernizowane są kolejne odcinki sieci ciepłowniczej

W Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu trwa sezon inwestycyjny. Kolejne odcinki sieci ciepłowniczej w mieście są modernizowane.

Modernizacja jest wykonywana w ramach projektu „Modernizacja sieci ciepłowniczej w MPEC Nowy Sącz – etap 2” współfinansowanego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Jest ona wykonywana  na osiedlu Wojska Polskiego oraz Gorzków

Na realizację niniejszego projektu MPEC Nowy Sącz, którego wartość opiewa na 3 772 570 złotych (Wartość wydatków kwalifikowanych: 3 017 130 zł otrzymał 85 proc. (2 564 561 zł) dofinansowania. Projekt ma być zakończony w czerwcu 2023 roku.

Dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu najważniejsze są rozwój i modernizacja sieci ciepłowniczej oraz dostarczanie komfortu cieplnego sądeczanom. W ostatnich latach na te działania przeznaczono łącznie prawie 28 mln złotych.

- Sieć ciepłownicza na os. Wojska Polskiego i Grodzkim została wybudowana w latach ‘70 ubiegłego stulecia – wymiana tych sieci ciepłowniczych była niezbędna dla prawidłowego działania całego systemu ciepłowniczego w Nowym Sączu. - mówi Paweł Kupczak, prezes MPEC w Nowym Sączu - Dzięki realizacji modernizacji sieci zredukujemy straty ciepła na przesyle, co finalnie przełoży się na ograniczenie zużycia paliw w naszej Spółce.

Dzięki modernizacji sieci ciepłowniczej zostanie mieszkańcom Nowego Sącza zapewnione jeszcze większe bezpieczeństwo. Zamiana stalowych rur na rury preizolowane o najwyższym standardzie technicznym skutkować będzie praktycznie bezawaryjnością.

Kolejnym pozytywnym aspektem to nieprzerwana dostawa ciepła oraz ograniczenie ubytków wody sieciowej. Zmniejszenie ilości paliwa wykorzystywanego do produkcji ciepła pozwoli na polepszenie komfortu mieszkańców. Działania te skutkować będą ograniczeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

- To modernizacja ponad kilometrowej sieci ciepłowniczej. Inwestycje modernizacji sieci ciepłowniczej trwają od 2020 roku, wcześniej zmodernizowana została sieć na Osiedlu Westerplatte, teraz sieć preizolowaną zyskało także os. Wojska Polskiego i Gorzków. Rozwijamy ciepło systemowe. To redukcja kosztów i zanieczyszczenia powietrza o 99 procent. Walczymy o czyste powietrze w Nowym Sączu – powiedział Ludomir Handzel, prezydent Miasta Nowego Sącza.

W ramach projektu „Modernizacja sieci ciepłowniczej w MPEC Nowy Sącz – etap 2” MPEC wymienił już 1 200 metrów rur ciepłowniczych, które miały już 40 lat i bezpieczeństwu dostaw ciepła do mieszkańców zagrażały ich awarie. MPEC zlikwidował też węzły grupowe na ul. I Brygady i Korzeniowskiego, a w zamian za to zamontował 23 nowoczesne węzły dwufunkcyjne. Wymieniona sieć oraz zamontowane węzły wyposażone są w pełną automatykę pogodową, która pozwala na zmniejszenie zużycia ciepła przez odbiorców i jak zapewnia MPEC, zapewni także oszczędności.

Sieć MPEC przechodzi gruntowną zmianę w celu poprawy bezpieczeństwa. Jeszcze w 2019 r. w technologii preizolowanej wykonane było 70,6 proc. sieci ciepłowniczej należącej do MEPC, na dzień dzisiejszy w tej technologii wykonane jest już 86,5 proc. sieci. MPEC dąży do wymiany wszystkich sieci wykonanych w technologii kanałowej na nowe sieci preizolowane, które pozwalają na stały monitoring sieci.

Modernizacja sieci przyczyni się nie tylko do polepszenia jakości powietrza ale również mniejszego wykorzystania węgla do produkcji ciepła, spadku awaryjności rur, zmniejszenia strat ciepła na przesyle. Wykorzystane przy tym rury preizolowane składają się z rury przesyłowej, rury osłonowej i warstwy izolacyjnej. W rurze przesyłowej transportowany jest czynnik grzewczy. Idealnie sprawdza się do przesyłu ciepła w wyniku spalania biomasy (MPEC posiada kocioł opalany biomasą od sezonu grzewczego 2020/21). Istotą rur preizolowanych jest umiejscowiony w nich system alarmowy monitorujący ich kondycję. Rury te są bardziej wytrzymałe oraz mniej podatne na uszkodzenia niż wcześniej stosowane rury stalowe.

Akcja partnerska

W Nowym Sączu modernizowane są kolejne odcinki sieci ciepłowniczej
W Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu trwa sezon inwestycyjny. Kolejne odcinki sieci ciepłowniczej w mieście są modernizowane.


Dziękujemy za przesłanie błędu