Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 marca. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda
26/01/2023 - 16:30

Tymowa w poprzek. "Sądeczanka" znów oprotestowana w gminie Czchów

To miał być przełom w trwającej od lat telenoweli o „sądeczance”. Powiało optymizmem, kiedy blisko półtora roku temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wreszcie złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji. Ostatnio sądeccy parlamentarzyści zapewniali, że kluczowy dla budowy szybkiego połączenia z A4 dokument, będzie gotowy z końcem marca. Po tej deklaracji zagotowało się w położonej w gminie Czchów Tymowej. Przeciwnicy inwestycji już zagrozili, że nie dopuszczą do budowy drogi. Trzeba się szykować na nowy, czarny scenariusz?

Sądeczankę oprotestowali w Tymowej

Powiało optymizmem, kiedy blisko półtora roku temu nastąpił przełom w telenoweli o „sądeczance”. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wreszcie złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla kluczowej dla naszego regionu inwestycji. Choć zapaliło się światełko w tunelu, był to ledwie początek kolejnej, najeżonej procedurami drogi do rozpoczęcia budowy szybkiego połączenia Sądecczyzny z autostradą A4.

czytaj też Lepszy rydz niż nic? Nie ma "sądeczanki", budują obwodnicę Krakowa

A już miało być tak pięknie

Urzędnicy zakładali, że przy dobrych wiatrach, do końca grudnia 2022 roku uda się zweryfikować raport oddziaływania na środowisko. Ale dobre wiatry nie powiały.

Termin uzyskania decyzji środowiskowej został przesunięty do 2023 roku. Dlaczego? - Bo konieczne jest dokonanie korekty zaproponowanych trzech wariantów  przebiegu trasy -  informowała Generalna Dyrekcja. W jednym przypadku chodzi o konieczność ominięcia hal produkcyjnych firmy Pagen w Gnojniku, w drugim zmiana dotyczy przebiegu trasy na terenie gminy Łososina Dolna, co ma związek z terenami objętymi programem ochrony przyrody Natura 2001.

W kolejnym odcinku telenoweli o budowie nowej drogi do Brzeska pojawili się sądeccy parlamentarzyści. Patryk Wicher, Jan Duda, Barbara Bartuś i Wiktor Durlak podali  kolejny termin. Kluczowy dla powstania szybkiego połączenia z A4 dokument ma być gotowy z końcem marca. 

czytaj też Czegoś takiego jeszcze u nas nie budowali. Cudo za 300 milionów, z ogrodem dachowym [WIDEO][ZDJĘCIA]

To nie koniec tej proceduralnej drogi przez mękę

Potem decyzja środowiskowa dla inwestycji zostanie przesłana do Wód Polskich i sanepidu, które mają trzydzieści dni na uwagi, ewentualnie jakieś wnioski na  uzupełnienie raportu.  Następnie dokument, trafi do konsultacji społecznych,  na  co trzeba przeznaczyć kolejny miesiąc. 

Niestety  trzeba się szykować na najczarniejszy scenariusz. W położonej w gminie Czchów Tymowe już szykują się do protestów.  Mieszkańcy zapowiadają, że  nie dopuszczą to tego, żeby nowa droga została wybudowana zgodnie z wariantem rekomendowanym przez Generalną Dyrekcję. Pospolite ruszenie ogłosił w mediach społecznościowych sołtys Tymowej Adam Trepa.

Czytaj dalej na następnej stronie, Kliknij TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu