Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
21/01/2019 - 14:15

Tyle płacą kasjerom w sądeckich dyskontach. Cała prawda o zarobkach w Biedronce

Jest wymagająca, często ciężka fizycznie i najniżej lokuje się w zawodowej hierarchii w handlowej branży. Ile naprawdę zarabiają kasjerzy w sądeckich w dyskontach? Według danych ekspertów serwisu zarobki.pracuj.pl ich prace regularnie rosną. Zdecydowana większość kasjerów wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę. Do wynagrodzenia dochodzą też premie za osiągane wyniki. Płacą im mało czy przyzwoicie?

- Choć znajdują się na najniższych szczeblach hierarchii, to właśnie oni budują nasze wrażenia w relacji z marką. Praca kasjera jest wymagająca, często ciężka fizycznie. Rynkowe doniesienia pokazują jednak, że płace kasjerów regularnie rosną, a pracodawcy wprowadzają programy rozwoju karier - podkreśla Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl.

Według danych ekspertów serwisu zarobki.pracuj.pl, zdecydowana większość kasjerów wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę – 85 proc. ankietowanych. Więcej, niż co trzeci z nich (36 proc.) deklaruje, że co miesiąc otrzymuje premie za osiągane wyniki.

Zespoły kasjerów w Polsce są silnie sfeminizowane. Ośmiu na dziesięciu kasjerów to kobiety. Co ciekawe, panie dominują także wśród kierowników sklepów spożywczych (61 proc.) oraz ich zastępców (66 proc.).

Na jakiej wysokości pensje mogą liczyć kasjerzy? Według danych serwisu zarobki.pracuj.pl ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie to 2000 zł netto. Natomiast najlepiej opłacani specjaliści otrzymują pensje o blisko połowę wyższe – wynoszące 2900 zł netto. Dla porównania, przeciętna pensja sprzedawcy w branży motoryzacyjnej to 3100 zł netto, a kierownika sklepu spożywczego - 4600 zł netto.

Kasjerzy coraz częściej otrzymują benefity pozapłacowe. Zdecydowanie najpopularniejsze są bony towarowe (38 proc.). Według wypowiedzi pracowników, firmy nieco rzadziej decydują się na świadczenia socjalne (28 proc.), ubezpieczenia na życie (25 proc.).

Wyższe zarobki oferują sklepy w największych miastach i najsilniej rozwiniętych regionach oraz duże sieci handlowe.  Ze względu na dużą rotację na stanowiskach kasjerów, atutem pracownika jest staż przekraczający dwa, trzy lata w jednym miejscu. Wyższe wynagrodzenia oferują kasjerom np. sklepy informatyczne, motoryzacyjne czy RTV-AGD.

Jak pokazał raport Pracuj.pl "Na tropie dobrej pracy", pracownicy fizyczni zwracają przede wszystkim uwagę na wysokość wynagrodzenia. Tylko 35 proc. badanych chciałoby zmienić stanowisko na wyższe, ale już 77 proc. zmieniłoby pracę, jeśli w nowym miejscu otrzymaliby wyższe wynagrodzenie.

Kinga Jagiełło-Kulesza, Dyrektor Działu HR Makroregionu w Jeronimo Martins w komentarzu do raportu danych serwisu zarobki.pracuj.pl podkreśla, że stanowisko kasjera może być zarówno zajęciem tymczasowym, jak i stanowić krok w karierze.

- Zależy to od celów i potrzeb osoby decydującej się na pracę. Jak wygląda ścieżka rozwoju pracownika od kasjera do menedżera? W naszej organizacji 90 procent menedżerów objęło te stanowiska w drodze awansu wewnętrznego. Jeśli poszukiwany jest na przykład zastępca kierownika sklepu, to ogłaszany jest nabór, każdy pracownik ma wgląd w ofertę, która jest publikowana na firmowym portalu. Kompetencje i kwalifikacje są sprawdzane podczas rozmów z kierownikiem oraz specjalistą do sprawa kadrowych.

Od stycznia 2019 r. Biedronka wprowadziła modyfikacje w systemie wynagrodzeń. Zmianie ulegają zasady wypłacania premii za wyniki oraz nagrody za brak nieplanowanych nieobecności – informuje biuro prasowe Jeronimo Martins Polska

Pracownicy sklepów Biedronka poza pensją podstawową otrzymują również uznaniową premię powiązaną z wynikami sklepu oraz nagrodę za brak nieplanowanych nieobecności. Od stycznia 2019 r. kwartalna premia za wyniki zostanie zastąpiona premią miesięczną w wysokości 170 zł brutto.

Nowy rok przyniósł też zmianę sposobu przyznawania nagrody za brak nieplanowanych nieobecności. Pracownicy sklepów sieci Biedronka, będą otrzymywać 100 proc. jej wartości przy braku nieplanowanych nieobecności w danym miesiącu, 75 proc. jej wartości przy jednym dniu nieplanowanej, ale usprawiedliwionej nieobecności i 50 proc. jej wartości przy dwóch takich absencjach.

Wedle zapewnień portugalskiego właściciela sieci, Biedronka dokonuje też aktualizacji wysokości wynagrodzeń. Zdecydowana większość pracowników sieci już wcześniej otrzymywała wynagrodzenie zasadnicze powyżej stawki krajowej pensji minimalnej, obowiązującej od 1 stycznia 2019 r. Dla pozostałej grupy, której wynagrodzenia zasadnicze byłyby niższe, od stycznia stawki zostały dostosowane do nowego poziomu.

Jeronimo Martins Polska jest największym prywatnym pracodawcą w Polsce, zatrudniającym ponad 65 tys. pracowników.

[email protected] fot JmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)