Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
09/03/2021 - 12:10

Tak się żyje „po sądecku”. Nakręcili w Chełmcu sceny jak z ekohorroru [WIDEO]

Ten film budzi prawdziwą grozę. Co na nim widać? Truciznę, jaką codziennie wdychamy. Na początku stycznia aktywiści krakowskiego Alarmu Smogowego postawili w Chełmcu model kilkumetrowych płuc. To gigantyczny czujnik filtrujący zanieczyszczenia z powietrza. Po dwóch miesiącach biała tkanina stała się zupełnie czarna!

Przerażające! Właśnie tak wyglądają nasze sądeckie płuca. Wreszcie można było zobaczyć na własne oczy jaką trucizną oddychamy.  

- Zanieczyszczenia powietrza są bardzo często niewidoczne i dlatego  lekceważone. Polski Alarm Smogowy postanowił unaocznić skalę problemu. Czarny pył osiadający na białej materii pokrywającej płuca osiadał również w organizmach mieszkańców  Chełmca, Nowego Sącza i okolicznych miejscowości - mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.  

Dwumetrowe, białe płuca stanęły w centrum Chełmca na początku stycznia.  Stały się czarne po dwóch miesiącach. Tymczasem ogłaszany przez Inspektorat Ochrony Środowiska smogowy alarm to nasza sądecka  codzienność. Tak było w weekend, tak było też w poniedziałek i tak stale wyglądają wskazania miejskiego pyłomierza.

Czytaj też Nasza wojna z kopciuchami. Były wielkie plany, wyszła wielka klapa?

Wszystkiemu winne kopciuchy. Zdaniem działaczy Polskiego Alarmu Smogowego tempo wymiany przestarzałych kotłów na węgiel i drewno pozostawia wiele do życzenia. - Rządowy program „Czyste Powietrze” mający na celu ocieplenie i wymianę źródła ciepła w 300 tysiącach domów rocznie nie działa w założonym tempie. Dziesięcioletni plan zakłada budżet 103 mld zł i ocieplenie 3 milionów domów jednorodzinnych. W pierwszych dwóch latach działania programu złożono ponad 200 tys. wniosków – to niecałe 30 procent -  przytacza dane Siergiej i dodaje, że wiele województw, między innymi Małopolska, wprowadziło uchwały antysmogowe dotyczące likwidacji „kopciuchów” oraz spalania paliw stałych w gospodarstwach domowych.

Czytaj też Jak tropiliśmy czarny dym z komina w Sączu na osiedlu Zawada i co z tego wyszło

- Mimo to poziom zanieczyszczenia powietrza jest wciąż bardzo wysoki –Wynika to z faktu, że większość polskich domów jednorodzinnych jest nieefektywnych energetycznie i nadal nie przestrzega zasad narzuconych przez przepisy. Akcja z mobilną instalacją płuc ma zwrócić uwagę na problem i skłonić ich do wymiany kotła i ocieplenia domu – mówi aktywista stowarzyszenia.  

To nie wszystkie plagi, jakie dotykają Sądecczyznę. Czytaj dalej na następnej stronie. Kliknij TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu