Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
28/12/2016 - 11:35

Szykuje się 10 hektarów rekreacyjnego szaleństwa w Limanowej

Siłownie, pumptrack, wodny plac zabaw, stok saneczkowy, amfiteatr i altany grillowe to pomysł limanowskiego magistratu na zagospodarowanie dziesięciu hektarów w południowej części miasta, wzdłuż Potoku Jabłonieckiego. W ten sposób władze chcą zadbać o miejsce do rekreacji dla mieszkańców i przyciągnąć turystów.

Dziesięć hektarów położone w południowej części miasta wzdłuż Potoku Jabłonieckiego ma zamienić się w atrakcyjne miejsce do rekreacji.

- To będzie przestrzeń z nowym układem komunikacyjnym, atrakcyjnymi elementami małej architektury, nową zielenią oraz wyposażeniem dostosowanym do zróżnicowanego wieku użytkowników - tłumaczy Sara Kościółek, rzecznik prasowy limanowskiego magistratu.

Przeczytaj też Dlaczego Limanowa wyrasta na tygrysa samorządu?

Teren zostanie podzielony na strefy tematyczne. Pierwsza z nich to strefa  historyczno-parkowa, która zostanie zaprojektowana z myślą o organizowaniu imprez plenerowych. Znajdzie się tam między innymi muszla koncertowa.

Kolejna strefa ma służyć rekreacji wodnej.  Tu z kolei znajdą się siłownia, wodny plac zabaw, basen i brodzik dla dzieci.  Jej uzupełnieniem  będzie pumptrack, plac zabaw, stoły tenisowe, siłownia zewnętrzna, pole golfowe i psi park.

Projekt zagospodarowania terenu obejmuje też strefę relaksu z leżakami i hamakami. Będzie też pole namiotowe i altany do grillowania.  Wzdłuż potoku Jabłonieckiego zostaną wybudowane trasy pieszo-rowerowe, które połączą wszystkie strefy, które, co ważne, mają być dostępne dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.

Przeczytaj też Limanowa wygrała! Kto jeszcze na podium rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego?

Teren parku będzie swobodnie połączony z miastem za pomocą zielonych korytarzy. W koncepcji zespołu parkowo - rekreacyjnego zaprojektowano innowacyjne rozwiązania architektoniczne oraz energooszczędne selektywne oświetlenie, co w założeniu ma tworzyć klimat i charakter miejsca, również i w nocy.

Integralną część projektu będzie stanowić także zieleń. Pojawią się gatunki roślin charakterystyczne dla dziewiętnastowiecznych dworów, ale także byliny, trawy wieloletnie, krzewy czy drzewa ozdobne oraz roślinność wodna wzdłuż potoku.

- Realizacja projektu ma z jednej strony poprawić jakość przestrzeni, zachęcać mieszkańców i turystów do odpoczynku i korzystania z parku, z drugiej ma poprawić wizerunek miasta, jako obszaru atrakcyjnego i przyjaznego dla człowieka - tłumaczy rzeczniczka limanowskiego magistratu.  

Koncepcja zagospodarowania terenu jest już gotowa. Kiedy inwestycja doczeka się realizacji? Wszystko zależy od tego czy limanowski magistrat zdoła pozyskać pieniądze z unijnych funduszy, o które zamierza się ubiegać.

Agnieszka Michalik, fot. UM Limanowa







Dziękujemy za przesłanie błędu