Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
02/02/2022 - 23:00

Szokujące wyliczenia. Będzie płacz i zgrzytanie zębów przy spłacaniu kredytów

Zjada nasze pensje, pustoszy domowe budżety i bankowe konta. Inflacja w Polsce idzie w górę. Ceny rosną najszybciej od dwudziestu lat. To dlatego Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe, które przekładają się na wysokość rat kredytów. Jak podaje money.pl, wedle wyliczeń Jarosława Sadowskiego, eksperta Expandera, nawet o 40 procent mogą wzrosnąć raty wysokich, spłacanych przez wiele lat kredytów hipotecznych. Brzmi szokująco? Za taki stan odpowiada poziom stawki WIBOR. Co to takiego?

Seria ostatnich  podwyżek  podstawowych stóp procentowych NBP sprawiła, że ci, którzy spłacają wysokie kredyty hipoteczne, nie mają pewności, ile pieniędzy co miesiąc muszą oddać bankowi. W takiej sytuacji nawet z pozoru niewielka zmiana oprocentowania przekłada się na wzrost lub spadek miesięcznej raty o setki złotych. Za taki stan rzeczy odpowiada bezpośrednio poziom stawki WIBOR, który wraz z marżą banku składa się na oprocentowanie nominalne kredytu.

Czytaj też O ile spadły ceny benzyny w Nowym Sączu? Od dziś tańsze tankowanie, po nowemu 

Co to takiego? Skrót pochodzi od nazwy Warsaw Interbank Offered Rate. To wskaźniki,  który ma wpływ na życie zwykłego Kowalskiego. Dlaczego?  Bo określa  wysokość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym. Na podstawie stopy procentowej WIBOR banki komercyjne zgadzają się udzielać sobie nawzajem pożyczek. Co ważne, wysokość wskaźnika jest zmienna, ustalana na nowo niemal codziennie przez kilkanaście największych banków komercyjnych działających w Polsce,  co ma kluczowe znaczenie dla całego rynku finansowego. Wszystko to odbywa się w ramach nakreślonych przez Radę Polityki Pieniężnej, ustalającej wysokość stóp procentowych.

Właśnie do tego wskaźnika, odnosi się każda umowa wysokiego kredytu hipotecznego, dla której przewidziane jest oprocentowanie zmienne. Aktualna stawka WIBOR ma wpływ na wysokość rat przez cały czas trwania umowy kredytowej. Mogą one wzrosnąć lub znacząco się obniżyć.

Jak tłumaczy w rozmowie z money.pl Jarosław Sadowski, ekspert Expandera,  wśród wszystkich spłacanych obecnie kredytów hipotecznych dominują te z oprocentowaniem opartym na stawce WIBOR 3M. Ten kod dotyczy okresów, na jakie banki udzieliły sobie pożyczek. W tym czasie stopa procentowa nie ulega zmianie – wyjaśnia tajniki wskaźnika serwis bankier.pl.  W tym przypadku chodzi o okres trzymiesięczny

Inaczej jest jednak, jeśli pod uwagę weźmiemy tylko te kredyty hipoteczne, które zostały  udzielone w ostatnich latach. Najwięksi kredytobiorcy przeszli bowiem na stawkę WIBOR 6M czyli okres sześciomiesięczny - wyjaśnia analityk Expandera.  Tę stawkę stosują PKO BP, Bank Pekao, ING Bank Śląski i Bank Millennium.  To właśnie te banki odpowiadają za zdecydowaną większość wartości nowo udzielanych kredytów hipotecznych.

Przy stawce WIBOR 6 M banki co pół roku aktualizują oprocentowanie kredytów. Jeśli więc ktoś wziął kredyt na początku zeszłego roku, na przykład  w lutym, nadchodzący miesiąc będzie pierwszym, w którym mocno odczuje wzrost comiesięcznej raty – wskazuje Sadowski.   

Dlaczego?  Jak  tłumaczy ekspert, od końca maja 2020 roku do końca września 2021 roku WIBOR 6M znajdował się poniżej 0,3 proc., by przez większość zeszłego roku utrzymywać się na poziomie 0,25 proc. Sadowski przypomina, że był to okres ultraniskich stóp procentowych w Polsce. - NBP ściął stopę referencyjną do 0,1 pkt. proc. wskutek pandemii i niepewności w gospodarce. Utrzymywał ją na tym poziomie do października. Obecnie inflacja w naszym kraju bardzo szybko przyspiesza i w grudniu wyniosła 8,6 proc – mówi analotyk i dodaje, że w  tym samym czasie władze monetarne zaczęły normalizować politykę pieniężną, co wywindowało stopy procentowe do poziomu 2,25 proc. To naturalnie podniosło stawki WIBOR - tej w ujęciu trzymiesięcznym do 2,96 proc., a sześciomiesięcznym 3,44 proc.

Money.pl sprawdziło o ile wzrosną raty kredytu hipotecznego wziętego w okresie niemal zerowych stóp procentowych. Dla tych, którzy co muszą oddawać pieniądze bankowi to może być szok! 

Co wyszło z tych wyliczeń? Czytaj dalej na następnej stronie. KLIKNIJ TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu