Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
11/01/2021 - 18:15

Stary Sącz zgarnie aż 8 milionów na inwestycje turystyczne i skate park

Dobra passa Starego Sącza nie mija. Wszystko wskazuje, że gmina otrzyma kolejne osiem milionów rządowej pomocy w ramach tarczy antykryzysowej dla gmin górskich. Wszystkie środki samorząd chce przeznaczyć na inwestycje w turystykę m.in. kładkę dla pieszych nad ulicą Jana Pawła II i budowę skateparku i pumptracku.

Młodzież i dzieciaki ze Starego Sącza z niecierpliwością czekają na budowę skateparku i pumptracku na osiedlu Słonecznym. Czy burmistrz Jacek Lelek dotrzyma danego im słowa? Jak najbardziej. Tyle tylko, że kompleks powstanie w zupełnie innym miejscu, bo w pobliżu kąpieliska na stawach, a sumie gmina planuje przeznaczyć aż 8 milionów na podniesienie atrakcyjności samorządu w zakresie wypoczynku i turystyki. W tym na równie wyczekiwaną i potrzebną kładkę nad ulicą Jana Pawła II, która połączy Park&Ride (nowo wybudowany dworzec autobusowy) z Rynkiem i kilka również ciekawych atrakcji. Ale od początku.

Jeszcze w połowie zeszłego roku radna Julia Dziedzic zawnioskowała do gminy o zakup sporej, niezabudowanej działki na osiedlu Słonecznym. Był to według radnej teren wręcz idealny, by stworzyć w końcu w Starym Sączu przestrzeń rekreacyjną dla młodzieży, która dziś, by skorzystać ze skateparku czy pumptracku musi jeździć do innych miejscowości.

Zobacz też: Park & Ride w Starym Sączu już otwarty. Jest dworzec autobusowy i parking

Krótko – poza tradycyjnymi boiskami nastolatkowie nie mają dla siebie żadnego miejsca. Burmistrz Jacek Lelek z miejsca zadeklarował, że gmina zrobi stosowny rekonesans, bo on sam osobiście zadeklarował młodym ludziom już kilka lat temu, że zaradzi temu ewidentnemu deficytowi.

Po jakimś czasie okazało się jednak, że samorząd wspomnianej przez Dziedzic działki nie nabył, ale władze gminy uspokajały, że wspomniane centrum rekreacyjne i tak powstanie i to na tym samym osiedlu, niedaleko, tyle że na działce która już jest własnością samorządu a środki na ten cel zarezerwowane miały być już w budżecie na 2021 rok.

W ostatnich tygodniach sprawa nabrała jednak rumieńców. Po dokładnej analizie okazało się, że budowa kompleksu dla młodzieży na osiedlu Słonecznym wymaga zmiany planu przestrzennego zagospodarowania. Reasumując – przebrnięcia przez dość skomplikowane procedury formalne. Dlatego w budżecie na 2021 rok nawet baczni obserwatorzy nie znajdą środków na realizację inwestycji.

Zobacz też: 160 milionów! Tyle rekordowy Stary Sącz chce wydać w 2021 roku

Przełom nastąpił dosłownie w ciągu ostatnich kilkunastu godzin. Dziś rząd ogłosił o zabezpieczeniu kolejnych dziesiątek milionów z tarczy antykryzysowej dedykowanych tym razem tylko gminom górskim.

- Z obliczeń i kalkulacji wynika, że spełniamy kryteria według których naszej gminie z tego programu przypadnie aż 8 milionów złotych – zapowiada już po ogłoszeniu szczegółów programu zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki. – Środki te przeznaczone będą na podniesienie atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej naszej gminy, zrealizujemy z nich kolejne inwestycje na Górze Miejskiej i na starosądeckich stawach – zapowiada samorządowiec.

Co kryje się pod tą zapowiedzią? Otóż po pierwsze gmina w końcu będzie miała środki na budowę kładki dla pieszych i rowerzystów, która ma połączyć Park&Ride z Rynkiem nad ulicą Jana Pawła II. W ramach tego samego przedsięwzięcia – usprawnienia komunikacji między miastem a budowanym właśnie molem w koronach drzew wyremontowana zostanie też ulica Królowej Jadwigi i wybudowana nowa kładka nad potokiem Moszczeniczanka. Powstanie szybki, bezkolizyjny i bezpieczny ciąg, dla turystów, którzy będą chcieli skorzystać z tej atrakcji.

Pozostałe środki zostaną wykorzystane na rozbudowę parkingu przy cieszącym się coraz większym powodzeniem kąpielisku na starosądeckich stawach. – I w tej właśnie okolicy wybudujemy pumptrack. Zaraz niedaleko węzła rowerowego EuroVelo dzięki czemu będą mogli z niego korzystać również użytkownicy tras rowerowych. To również teren, na którym inwestycja nie będzie wymagać żadnych dodatkowych działań formalnych – podkreśla Gizicki. W efekcie samorząd będzie mógł się pochwalić drugim po Miejskiej Górze kompleksem rekreacyjnym z prawdziwego zdarzenia. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu