Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
24/11/2020 - 11:55

160 milionów! Tyle rekordowy Stary Sącz chce wydać w 2021 roku

Mimo kryzysu związanego z epidemią koronawairusa Stary Sącz nie zwalnia tempa inwestycyjnego. Mało tego, według założeń projektu budżetu na 2021 rok gmina chce wydać aż 160 milionów złotych, czyli aż o 10 więcej niż w 2020.

160 milionów! Tyle rekordowy Stary Sącz chce wydać w 2021 roku

Oczywiście lwią część zaplanowanych wydatków samorząd wyda na funkcjonowanie oświaty – około 40 milionów i opiekę społeczną – ponad 5 milionów.

- Ale tak jest we wszystkich gminach – zaznacza burmistrz Jacek Lelek. – Dla mnie najważniejsze jest ot, że lwią część wydatków, bo aż 29 procent stanowią wydatki inwestycyjne – podkreśla samorządowiec.

- To będzie rok pod kątem kontynuowania bardzo ważnych dla Starego Sącza inwestycji. Część z nich zostanie już w przyszłym roku sfinalizowana i chodzi tu przede wszystkim o budowę leśnego molo i zagospodarowania Miejskiej Góry (budowa ścieżki w koronach drzew na Miejskiej Górze – dop. red.), rozbudowa budynku Centrum Kultury i Sztuki przy ulicy Rynek 5. Ale największą część środków pochłonie jednak rozbudowa sieci kanalizacyjnej, kanalizacji sanitarnej w Mostkach, Moszczenicy Niżnej i Wyżnej oraz w Gołkowicach Dolnych.

Zobacz też: Podegrodzie: wiemy, które drogi gmina wyremontuje w 2021 roku

Jak to wygląda w kwotach? Na ścieżkę na Miejskiej Górze gmina zarezerwowano ok. 2,7 mln zł- , na przebudowę i rozbudowę Galerii pod Piątką ok. 2,5 mln a na kanalizację aż 31 mln złotych.

Kolejny istotny element budżetu, to deficyt, czyli różnica między wydatkami a dochodami, który wedle szacunków ma w 2021 roku wynieść aż ok. 30 milionów złotych. Skąd gmina weźmie pieniądze na pokrycie tej luki? Burmistrz zaznacza, że deficyt ten wynika przede wszystkim z planów inwestycyjnych i realizacji zadań, na które gmina dostała już dofinansowanie.

- Deficyt zaciągamy jedynie na pokrycie wkładu własnego. Częściowo będziemy pokrywać go przychodami z tarczy antykryzysowej, 6 milionów 700 tysięcy, którą otrzymaliśmy w tym roku i na razie nie wydaliśmy a częściowo z nadwyżki wypracowanej w roku 2019. Te środki również zostaną wprowadzone do przyszłorocznego budżetu na pokrycie deficytu – wyjaśnia burmistrz.

-  Poza tym będziemy się posiłkować udzieloną już nam pożyczką z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Dodam, że jest to pożyczka na bardzo korzystnych warunkach na wsparcie procesu budowy kanalizacji. Pożyczka jest przewidziana do zaciągnięcia w wysokości 10 milionów złotych. Resztę będziemy pokrywali kredytem komercyjnym, który będzie trzeba w ciągu roku zaciągnąć – podsumowuje samorządowiec.

A co z budową nowego ronda w ciągu drogi wojewódzkiej 969, który ma spiąć ją tuż przed mostem św. Kingi z terenami Strefy Aktywności Gospodarczej? W budżecie na 2021 rok nie ma na ten cel ani złotówki. Dlaczego? Jak informuje Lelek, nie ma powodu do obaw. Tej pozycji nie ma w projekcie przyszłorocznego budżetu, bo figuruje już w uchwale na ten rok.

- To inwestycja, której realizację rozpoczęliśmy już w tym roku a finał przedsięwzięcia nastąpi w czerwcu 2021 – zaznacza włodarz gminy. Podobnie jest z budową parkingu w Barcicach – choć realizacja zadania zakończy się w przyszłym roku, to jego finansowanie opiera się jeszcze na budżecie z roku 2020.

A co z inwestycjami drogowymi? Część dróg gminnych zostanie wyremontowana z funduszy sołeckich o czym szczegółowo pisaliśmy w publikacji Stary Sącz: mieszkańcy chcą inwestować w drogi, gmina dołoży drugie tyle

Jak informuje Lelek planów jest sporo, ale wszystkie opierają się na dofinansowaniach zewnętrznych m.in. na powodziówkach. Dlatego pełną listę zadań gmina opublikuje dopiero po rozstrzygnięciu konkursów już w 2021 roku. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu