Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
20/12/2012 - 13:08

Stary Sącz: Ustawa śmieciowa receptą na dzikie wysypiska?

Do końca roku samorządy mają czas na podjęcie uchwały dotyczącej naliczania tzw. podatku śmieciowego. – Znowelizowana ustawa sprzyja ekologii. Kładzie nacisk na segregację i pomoże rozwiązać problemem dzikich wysypisk – ocenia Kazimierz Gizicki, zastępca burmistrza Starego Sącza.
Stary Sącz, podobnie jak inne samorządy, przygotowuje się do realizacji znowelizowanej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Projekt uchwały będzie poddany głosowaniu na najbliższej sesji rady miejskiej. 
W przygotowanym projekcie uchwały proponujemy wprowadzenie podatku od osoby. Obowiązywac będą dwie stawki 6 zł za śmieci segregowane, 9 zł niesegregowane. Stawki nie wzrosną znacznie w stosunku do tych, które obecnie płaca mieszkańcy - mówi Kazimierz Gizicki, zastępca burmistrza Starego Sącza.
Zgodnie z nowelizacją ustawy śmieciowej, która wejdzie w życie w lipcu 2013 r. właścicielem śmieci stanie się gmina, a to oznacza, że obowiązek wskazania firmy odbierającej odpady zostanie przeniesiony z właścicieli nieruchomości na samorządy. Mieszkańcy będą płacić tzw. podatek śmieciowy, a odbiorca zostanie wyłoniony w drodze przetargu. Każdy samorząd musi do końca roku zdecydować o sposobie naliczania podatku. Warianty są trzy: od ilości zużytej wody, podatek od mieszkańca lub gospodarstwa domowego.
–  Oczywiście ustawa nie jest doskonała, bo w przypadku opłaty od osoby więcej zapłacą wielodzietne rodziny, a gmina z własnego budżetu nie może dopłacać. Ale jest szereg trudnych problemów, które pozwoli uregulować. To między innymi problem dzikich wysypisk. Kiedy mieszkańcy będą płacić stała stawkę niezależnie od ilości wyprodukowanych śmieci, wtedy proceder wywózki odpadów nad rzekę, czy do lasu stanie się po prostu nieopłacalny – dodaje Kazimierz Gizicki.
Nowelizacja ustawy ma na celu spełnienie wymogów Unii Europejskiej co do sposobu zagospodarowania odpadów komunalnych. Dotychczas odpady odbierane od właścicieli nieruchomości w większości zawożone były na składowisko, co było najtańszym sposobem ich utylizacji. Wymogi unijne (tzw. dyrektywa śmieciowa) zakładają wzmocnienie poprzednio działań dotyczących selektywnej zbiórki odpadów, m.in. kontynuowanie selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych i surowców wtórnych oraz dodatkowo zbieranie odpadów biodegradowalnych. Docelowo wszystkie odpady komunalne będą musiały zostać poddane odzyskowi w odpowiednich instalacjach wskazanych w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadam. Już w roku 2013 gmina musi wykazać ograniczenie o 50 proc. masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, która przekazywana jest na składowisko, a do końca roku 2020 samorządy muszą wykazać, że do recyklingu co najmniej 50 proc. powstających odpadów z papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła.

ED
Fot. ED
 






Dziękujemy za przesłanie błędu