Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
28/09/2020 - 07:00

Stary Sącz inwestuje najlepiej w Subregionie Sądeckim. Pandemia tylko pomogła

Stary Sącz w Rankingu Oceny Aktywności Gmin 2019 uzyskał trzecie miejsce. - Matematyki nie da się oszukać - komentuje burmistrz, Jacek Lelek. Nawet pandemia koronawirusa nie powstrzymuje tego samorządu do powiększania swojej działalności inwestycyjnej. O działalności Starego Sącza w czasach pandemii rozmawiamy z Jackiem Lelkiem, burmistrzem Starego Sącza.

Jacek Lelek, Stary Sącz. Fot.Piotr Droździk/ archiwum Sądeczanina

Gmina Stary Sącz to jeden z liderów Rankingu Oceny Aktywności Gmin 2019. Samorząd zajął trzecie miejsce i uzyskał 131,16 punktów. Do drugiego miejsca, które zajęły ex aequo gminy Chełmiec i Nowy Sącz, zabrakło im tylko 0,22 punktów.

Stary Sącz okazał się liderem w dwóch modułach: „Pozainwestycyjna działalność gospodarcza” oraz „Aktywność inwestycyjna gminy”. W tej drugiej kategorii gmina zostawiła przeciwników z Subregionu Sądeckiego daleko w tyle.

W module II, badającym pozainwestycyjną działalność gospodarczą, niezależni eksperci badają 4 wskaźniki: liczbę nowo zarejestrowanych oraz wyrejestrowanych podmiotów gospodarczych, wydatki na promocję gminy oraz wpływy CIT per capita. Badacze z Instytutu Ekonomicznego z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu w module III wyróżniają aż 8 wskaźników, które dotyczą wydatków majątkowych.

Zobacz jaka jest różnica pomiędzy wydatkami bieżącymi a majątkowymi. Przeczytaj nasz słowniczek terminów: Użyteczna „czarna magia”, która mówi wszystko o kondycji gmin.

Ocena Aktywności Gmin 2019, fot. archiwum Sądeczanina

- Ocena Aktywności Gmin to bardzo cenna inicjatywa i jednocześnie dobre narzędzie promocji, właśnie dlatego, że informacja o aktywności inwestycyjnej, dynamice rozwoju, czy sytuacji finansowej, oparta jest na badaniach ekonomistów i ściśle określonych kryteriach - mówi burmistrz Starego Sącza, Jacek Lelek. - Matematyki nie da się oszukać.

Wysoka lokata gminy w rankingu, zdaniem włodarza Starego Sącza, przyciąga inwestorów.
- Zainteresowanie inwestycjami w Starym Sączu jest spore. Sami jesteśmy ważnym inwestorem, a nasza aktywność, jeśli chodzi o infrastrukturę, ochronę środowiska, czy tak zwany przemysł czasu wolnego, jest duża. To generuje ruch w prywatnych branżach. Stajemy się bardziej atrakcyjni dla mieszkańców i turystów, więc i bardziej atrakcyjni dla przedsiębiorców - opłaca się u nas zainwestować - tłumaczy Jacek Lelek.

Przeczytaj również rozmowy z innymi samorządowcami o zbliżającym się Rankingu Oceny Aktywności Gmin 2020.

Tegoroczna sytuacja epidemiologiczna mocno wpłynęła na działalność, niektórych samorządów. Jak informuje nas Jacek Lelek, inwestycje w Starym Sączu nie są zagrożone. Gmina otrzymała wsparcie z rządowej tarczy antykryzysowej.

- Jednym z najważniejszych czynników, branych pod uwagę przy przyznawaniu pieniędzy z tarczy, oprócz ilości mieszkańców była ilość inwestycji zaplanowanych w budżecie na 2020 rok. Przypomnę, że mamy zaplanowanych inwestycji na ponad 50 milionów. To olbrzymia pozycja. Cieszę się, ponieważ te pieniądze pozwolą nam wyciągnąć z zamrażarki te projekty, których realizację musieliśmy zawiesić - dodaje burmistrz Starego Sącza.

Działalność gminy Stary Sącz opiera się po części na turystyce. Pandemia COVID-19 wymusiła na wielu organizatorach odwołanie największych imprez. - Pannonica, Jarmark Rrzemiosła, Lachowska Micha, Jarmark Świętej Kingi, Turniej Sokolika - wymienia Jacek Lelek. - Z kilkunastu zaplanowanych wydarzeń odbył się tylko, i to w hybrydowej formule, Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej.

Na te wydarzenia, co sezon do Starego Sącza przyjeżdżały tysiące gości. - Co roku stawiamy na bogaty program - mówi burmistrz. W tym roku zabytkowy rynek świecił jednak pustkami. - Jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne, straciliśmy dużo. Dla samorządu takiego jak my, to spory problem.

Jak Stary Sącz poradzi sobie w tegorocznym Rankingu Oceny Aktywności Gmin? Dowiemy się już w październiku. (PS) Fot. Archiwum Sądeczanina/Piotr Droździk.

Patronat honorowy Oceny Aktywności Gmin 2020Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)