Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 9 czerwca. Imieniny: Anny-Marii, Felicjana, Sławoja
19/07/2021 - 10:30

Sklepy Biedronki, Stokrotki i Lewiatana otwarte w niedziele z zakazem handlu

Biedronka w Krynicy-Zdroju zaprasza na zakupy w niedziele - także te, które formalnie są objęte zakazem handlu. Jak to możliwe?

Sklepy Biedronki będą otwarte w niedziele z zakazem handlu
Być może nie tylko Biedronka, zlokalizowana przy ul. Czarny Potok w popularnym sądeckim uzdrowisku, będzie zapraszać klientów przez okrągły tydzień, z niedzielami co do zasady objętymi zakazem handlu włącznie.

Taki sam tryb pracy może wkrótce objąć inne sklepy tej sieci, także te zlokalizowane w Nowym Sączu i innych miejscowościach regionu. Zasadniczą przeszkodą może być jednak szykowana nowelizacja, zaostrzająca przepisy zakazujące handlu w niedzielę.

Aktualnie w całej Polsce wybrane sklepy Biedronki czynne są także w niedziele formalnie objęte zakazem handlu na zasadzie testu. Umożliwia to porozumienie zawarte przez portugalskiego właściciela sieci - Jeronimo Martins (JM) z polską spółką Poczta Polska (PP). Jeśli test się powiedzie, to być może we wszystkie niedziele czynny będzie przynajmniej jeden sklep Biedronki w każdej miejscowości, w której sieć ta ma swoje punkty handlowe.

Umowa przewiduje, że w czynnych w niedziele sklepach Biedronki klienci Poczty Polskiej będą mogli odbierać przesyłki. To sprawia, że automatycznie placówki takie mocą aktualnie obowiązującego prawa mogą też prowadzić działalność handlową.

Na liście ponad 50 sklepów Biedronki, które mocą porozumienia właściciela sieci - Jeronimo Martins z Pocztą Polską świadczą usługi pocztowe, a tym samym można w nich robić zakupy także w niedzielę, nie ma żadnej Biedronki z Nowego Sącza. Jest za to taki sklep w Krynicy Zdroju (ul. Czarny Potok) oraz np. dwie Biedronki w Krakowie (Rynek Główny oraz ul. Berka Joselewicza). Sklepy ze wspomnianej listy były czynne w minioną niedzielę 18 lipca i Biedronka zaprasza do nich klientów ponownie w niedzielę 25 lipca.

Biedronka nie jest pierwszą siecią handlową, która zdecydowała się wykorzystać przepis aktualnie obowiązującej ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Wcześniej takie rozwiązanie wdrożono w sklepach należących do sieci Żabka, Stokrotka, Lewiatan. Chodzi oczywiście o placówki zatrudniające pracowników. Mniejsze, w których sprzedaje sam właściciel sklepu lub członkowie jego najbliższej rodziny, nie są objęte zakazem handlu w niedziele.

Zawarte 9 lipca tego roku porozumienie JM - PP zakłada, że współpraca polegająca na świadczeniu usług pocztowych w sklepach sieci Biedronka ma charakter testowy. Oznacza to, że jeśli test się powiedzie (klienci dopiszą w niedzielę na zakupach, a Poczta Polska też będzie miała klientów korzystających z jej usług w otwartych sklepach sieci), lista może być znacznie wydłużona.

Jednak może być to trudne. Bo jak informuje poseł PiS Jerzy Śniadek, grupa posłów już złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy regulującej zasady handlu w niedzielę. Jeśli Sejm uchwali nowelizację, w niedzielę będą mogły być czynne tylko te placówki, w których obrót z usług pocztowych ma charakter dominujący (stanowi 50 proc. przychodów). Spełnienie tego kryterium miałaby badać Państwowa Inspekcja Pracy.

Warto zauważyć, że w kwestii handlu w niedzielę Polacy są mocno podzieleni. Ponad połowa uważa co prawda, że w niedzielę wszystkie sklepy powinny być otwarte, ale jedna trzecia jest zdecydowanie temu przeciwna. Grupa zwolenników niedzielnego handlu jednak rośnie.

Ostatnie badanie opinii publicznej przeprowadzone na zlecenie CBRE w ostatnich dniach czerwca pokazało, że 55 proc. respondentów chciałoby robić zakupy w niedzielę. W porównaniu do podobnego badania sprzed roku odsetek zwolenników niedzielnych zakupów wzrósł o 4 procent. (Krzysztof Kamiński). Fot. Biedronka

Dziękujemy za przesłanie błędu