Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 7 lipca. Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa
16/10/2014 - 07:00

Sądeckie Wodociągi finiszują z realizacją projektu za 338 mln zł

Spółka Sądeckie Wodociągi zbliża się do zakończenia największej na Sądecczyźnie inwestycji wodno-ściekowej współfinansowanej ze środków unijnych. To niezbędne dla rozwoju naszego regionu przedsięwzięcie należy także do największych tego typu w Małopolsce. Inwestycja została doceniona przez ekspertów z branży wodociągowo-kanalizacyjnej zyskując miano „TOP Inwestycji Komunalnej”. Za zastosowanie podczas prac przyjaznej dla środowiska technologii bezwykopowej, inwestor otrzymał także nagrodę TYTAN 2012
174 km sieci kanalizacyjnej i 70 km sieci wodociągowej

W ramach zadania pod nazwą „Modernizacja i rozbudowa systemu gospodarki wodno-ściekowej Miasta Nowego Sącza z przyległymi terenami gmin sąsiednich” wybudowano 174 km sieci kanalizacyjnej i 70 km sieci wodociągowej. Zmodernizowanych zostało łącznie 10 km sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Rozbudowano stację uzdatniania wody w Starym Sączu, o której dziś można śmiało powiedzieć, że jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Wartość projektu to 338 mln zł.

– Do kanalizacji sanitarnej zostanie podłączonych prawie 19 tysięcy nowych klientów, a do sieci wodociągowej ponad osiem tysięcy. Uzdatnianą przez nas wodę pije już około 100 tysięcy osób. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii do oczyszczania wody sprawia, że możemy ją pić bezpośrednio z kranu – zaznacza Janusz Adamek, prezes spółki Sądeckie Wodociągi.

Prace były prowadzone w dzień, ale także w nocy, żeby mieszkańcy w jak najmniejszym stopniu odczuli uciążliwości związane z prowadzeniem inwestycji. Bez użycia koparki, czy kilofa zmodernizowany został około 8-kilometrowy kanał biegnący od ulicy Nawojowskiej do Rybackiej w Nowym Sączu, a także kolektor wokół ulicy Jana Pawła II. Robotnicy byli w stanie wykonać około 150 metrów nowego kanału w ciągu jednego dnia i to bez niszczenia nawierzchni ulic. Taka metoda była możliwa w przypadku modernizacji sieci kanalizacyjnej. Budowa nowych odcinków wymagała zastosowania tradycyjnej technologii. Dlatego spółka zbudowała około 37 km dróg – nawet tam gdzie wcześniej nie było asfaltu. Dzięki zastosowaniu specjalnych „by-passów” podczas modernizacji rurociągu ze Starego do Nowego Sącza nie doszło do przerw w dostawach wody. Wykopy wykonywano co 100 metrów, zakładając specjalne „obejścia”, przez które płynęła woda, podczas gdy robotnicy remontowali wyłączoną z użytku magistralę.

Nagradzani za wyjątkową inwestycję


Sądeckie Wodociągi zostały dwukrotnie wyróżnione za unijne przedsięwzięcie. W 2013 roku spółka otrzymała nagrodę „TOP Inwestycje Komunalne”. Jest ona przyznawana przez Europejski Kongres Gospodarczy i Portalsamorządowy.pl dla inicjatyw, które charakteryzują się najlepszymi praktykami inwestycyjnymi, odważnymi i prorozwojowymi decyzjami służącymi mieszkańcom.

W 2012 r. podczas uroczystej gali w ramach X Jubileuszowej Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „Inżynieria bezwykopowa” wręczone zostały nagrody branżowe TYTAN. Wyróżnienie trafiło także do sądeckiego przedsiębiorstwa. Zadanie wykonywane w Nowym Sączu zostało zaprezentowane podczas V Jubileuszowej Międzynarodowej Konferencji Bezwykopowej Technologii w Kielcach, tuż obok przedsięwzięć ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Węgier. W tym prestiżowym gronie nowosądecka inwestycja również została zauważona.

Na 89 projektów wodno-ściekowych dofinansowanych przez Unię Europejską, przedsięwzięcie Sądeckich Wodociągów zajmuje pod względem wielkości pierwsze miejsce w Małopolsce i dziewiąte w Polsce.

– To ogromny skok cywilizacyjny dla naszego regionu. Dzięki unijnym funduszom to historyczne zadanie mogło zostać przeprowadzone w ciągu kilku, a nie około 80 lat. Dobrodziejstw płynących z inwestycji jest wiele. To przede wszystkim zaspokojenie potrzeb mieszkańców związanych z dostawą wody i możliwościami nieuciążliwego odprowadzanie ścieków, ale również – co jest tego konsekwencją – czyste i przyjazne środowisko. Korzyści są więc dla mieszkańców, przyrody, ale i samej spółki Sądeckie Wodociągi, która otrzymuje do dyspozycji nowoczesną infrastrukturę – podsumowuje prezes sądeckiego przedsiębiorstwa Janusz Adamek.

Spółka już rozpoczęła realizację kolejnego zdania. Projekt pn. „Rozbudowa wodociągów i kanalizacji w Gminie Nowy Sącz i Stary Sącz” jest współfinansowany przez Unię Europejską. Zdanie jest warte około 78 mln zł.

Materiał promocyjny
Fot. Sądeckie Wodociągi
 






Dziękujemy za przesłanie błędu