Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
24/02/2024 - 10:00

Sądecki Bartnik o ukraińskim miodzie: nie akceptujemy mijającego się z prawdą hejtu

Spółka Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik” odniosła się do powielanych w internecie zarzutów. - Rozumiemy obecną sytuację i sprzeciw rolników - jednak nie godzimy się na krzywdzące, mijające się z prawdą opinie w internecie - możemy przeczytać w oświadczeniu "Sądeckiego bartnika". - Jest nam z tego powodu bardzo przykro. Jesteśmy otwarci na konstruktywny dialog, lecz nie akceptujemy mijającego się z prawdą hejtu. Miody z poza Unii Europejskiej – Miody Świata są dostępne na rynku od wielu lat i cieszą się dużym zainteresowaniem. Na etykiecie od zawsze były zawarte wszystkie niezbędne informacje zgodne z obowiązującymi rozporządzeniami prawnymi.

Jesteśmy rodzinną firmą z wieloletnimi, trzypokoleniowymi tradycjami pszczelarskimi. Nasza firma jest efektem pasji do pszczół i pszczelarstwa. Fundamentem marki Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik” od zawsze była ciężka praca oraz najwyższa jakość oferowanych produktów. Posiadamy certyfikaty BRC, IFS, Kosher, EKO i własne laboratorium stojące na straży jakości produktów pszczelich. Współpracujemy z liderami wśród laboratoriów akredytowanych w Polsce i na świecie. Każdy oferowany przez nas produkt przechodzi rygorystyczne badania. Nasi zaufani dostawcy z Polski i innych krajów, oferują surowce spełniające standardy jakościowe wymagane przez prawo.

Jesteśmy rozpoznawalni w kraju oraz na arenie międzynarodowej. Posiadamy jedno z największych muzeów pszczelarstwa w Polsce, w którym nieustannie nauczamy nowe pokolenia jak ważna jest dla ludzkości pszczoła miodna oraz istota zapylania roślin. Historia i wiedza pszczelarska są dla nas niezwykle cenne i warte rozpowszechniania.

Edukujemy pszczelarzy i konsumentów miodu poprzez szkolenia, publikacje książkowe i filmowe oraz dni otwarte naszej firmy zwane Biesiadą u Bartnika. Posiadamy ponad 1500 rodzin pszczelich rozlokowanych w ponad 40 różnych miejscach w Polsce. Mamy pełne rozeznanie wszystkich uwarunkowań przyrodniczych i ekonomicznych prowadzenia produkcji pasiecznej.

Niedawne, ciężkie i niepewne czasy pandemii Covid-19 były dla nas wszystkich walką o przetrwanie i zdrowie. Spożycie miodu na świecie wzrosło o 20 procent w stosunku do wcześniejszych lat.

Nieustannie wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów. Z biegiem czasu staliśmy się jednym z największych dostawców produktów pszczelich w Polsce. Wejście do Unii stworzyło nam możliwość uczestnictwa w unijnym i światowym rynku miodowym. Produkcja miodu w Polsce zaspokaja tylko ok. 60 procent potrzeb polskiego rynku.

Dodatkowo każdy rok zbiorów miodu w Polsce jest inny. Często brakuje niektórych miodów odmianowych spełniających wszystkie aspekty jakościowe narzucane nam przez prawo i oczekiwania konsumenckie. Ostatnie 2 lata były bardzo obfite dla polskich pszczelarzy, takiego urodzaju pszczelarze nie zaznali od kilkunastu lat. Dzięki temu, zwiększyliśmy skup Polskiego miodu 3-krotnie w stosunku do wcześniejszych lat.

Miody Polskie są dla nas największym dobrem. Skupujemy miód i produkty pszczele od polskich pszczelarzy, dodatkowo wzbogacając swoją ofertę o m.in. „miody świata”. Są odbiorcy, którzy spożywają tylko miód polski, lecz są też tacy, którzy chcą smakować np. miodu słonecznikowego z Ukrainy, miodu akacjowego z Węgier czy kolendrowego z Bułgarii. Różnorodność asortymentu jest kluczem do zaspokojenia oczekiwań naszych klientów.

Oferowane przez nas produkty są dokładnie oznaczone zgodnie z rygorystycznym polskim prawem jak i prawem Unii Europejskiej. Nasz zespół dokłada wszelkich starań, aby każda etykieta oraz znakowanie było przejrzyste i umożliwiało świadomy wybór konsumencki. Jesteśmy nadzorowani przez weterynarię, państwowe inspekcje jakościowe, audytowani przez firmy międzynarodowe. Pozyskujemy surowce tylko spełniające wszystkie aspekty jakościowe.

Miód z Ukrainy badany jest na granicy poprzez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, weterynarię, a później w naszym laboratorium oraz światowych laboratoriach akredytowanych. Nie wprowadzamy na rynek produktów nie spełniających polskich norm jakości handlowej miodu. Współpracujemy tylko z zaufanymi i sprawdzonymi dostawcami. Obligują nas do tego prestiżowe certyfikaty jakościowe.

Na bazie naszego doświadczenia nie możemy jednak zgodzić się na bezkrytyczne włączanie miodu i produktów pszczelich z Ukrainy do grupy artykułów rolnych, zagrażających stabilności ekonomicznej krajowego przemysłu pasiecznego. Polskiemu pszczelarstwu nie zagraża także wyjątkowy urodzaj w zbiorze miodu, który przydarzył się w ostatnim sezonie 2023 (zresztą nie w całej Polsce).

Miód ukraiński był od dawna obecny na polskim rynku w ilościach nieodbiegających od przeciętnych, i w żaden sposób nie zachwiał krajowym rynkiem miodowym, gdyż w znacznym stopniu miód ten był i jest reeksportowany za granicę Polski. A w ostatnich latach jego import zmalał dwukrotnie, wbrew podawanym informacjom.

Rozumiemy obecną sytuację i sprzeciw rolników - jednak nie godzimy się na krzywdzące, mijające się z prawdą opinie w internecie. Jest nam z tego powodu bardzo przykro. Jesteśmy otwarci na konstruktywny dialog, lecz nie akceptujemy mijającego się z prawdą hejtu. Miody z poza Unii Europejskiej - Miody Świata są dostępne na rynku od wielu lat i cieszą się dużym zainteresowaniem. Na etykiecie od zawsze były zawarte wszystkie niezbędne informacje zgodne z obowiązującymi rozporządzeniami prawnymi.

Oferowany przez nas miód nie jest „miodem technicznym”, lecz pełnowartościowym miodem spełniającym rygorystyczne normy. Nieprzychylne komentarze uderzają w cały zespół Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik” oraz naszych zaufanych klientów. Mamy nadzieję, że nasze wyjaśnienia uspokoją naszych odbiorców i pozwolą zrozumieć różnorodną, bogatą w smaki ofertę miodów. (opr. red.) fot. Sądecki Bartnik







Dziękujemy za przesłanie błędu