Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 8 lipca. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
06/03/2024 - 10:50

Rząd usuwa bubel prawny: rolnicy indywidualni odzyskają swobodę w braniu kredytów i pożyczek

Rząd naprawia błąd popełniony wiosną ubiegłego roku gdy wcześniejsza nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim nakazała stosowanie jego przepisów także w odniesieniu do rolników. W praktyce okazało się to niedźwiedzią przysługą – zamiast chronić rolników, ograniczyło im dostęp do preferencyjnych kredytów i pożyczek zawierających w sobie pomoc publiczną, np. z programów publicznych, np. z ARMiR.

Teraz, po uchwaleniu nowelizacji zatwierdzonej przez radę Ministrów we wtorek 5 marca wszystko wróci do stanu sprzed 7 stycznia br.

Rolnik: kredyt bierze jako przedsiębiorca czy jako konsument

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy o kredycie konsumenckim przedłożony przez Ministra Finansów.

– Nowelizacja Kodeksu cywilnego i ustawy o kredycie konsumenckim wpłynie pozytywnie na sektor rolny, jeśli chodzi o utrzymanie ciągłości finansowania działalności rolniczej i zapewnienie dalszego korzystania przez rolników z programów rządowych – powiedział minister finansów Andrzej Domański.

Nowe przepisy zlikwidują ograniczenia dotyczące udzielania kredytów konsumenckich dla rolników. Chodzi w szczególności o uchylenie przepisów ustawy o kredycie konsumenckim do umów o kredyt zawieranych z osobą fizyczną, która prowadzi gospodarstwo rolne, a także przepisu Kodeksu cywilnego dotyczącego niedozwolonych postanowień umownych, który nie uwzględnia specyfiki kredytów udzielanych ze wsparciem publicznym.

Zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim: na czym polegają

Przepisy ustawy o kredycie konsumenckim nie będą stosowane do umów o kredyt zawieranych z osobą fizyczną prowadzącą gospodarstwo rolne.

Rolnicy więc znów będą mogli korzystać z dostępu do kredytów konsumenckich na zasadach obowiązujących przed 7 stycznia br.

Nowe przepisy usuną ograniczenia dostępu do finansowania rolników wynikające ze wzrostu jego kosztu, dodatkowej biurokratyzacji oraz niepewności prawnej w zakresie udzielania kredytów ze wsparciem publicznym.

Rozwiązanie to zapobiegnie przejściowemu zablokowaniu lub ograniczeniu możliwości korzystania przez rolników z programów publicznych, np. kredytów objętych dopłatami z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej wprowadziła w życie od 7 stycznia 2024 r. rozwiązania polegające na objęciu ochroną konsumencką osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne. Dotychczas działalność rolnicza była kwalifikowana jako działalność gospodarcza nie objęta ochroną konsumencką.  [email protected]) fot. PublicDomainImages/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu