Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
19/12/2013 - 12:00

Ropica: Ostatni drewniany most wojewódzki przemienił się w betonowy

Most w Ropicy Górnej w powiecie gorlickim przeszedł gruntowną przemianę. Był ostatnim drewnianym mostem na drogach wojewódzkich w Małopolsce. Teraz jest żelbetowy, ma drogi dojazdowe, zatoki autobusowe, a zniszczone przez powódź brzegi potoku Sękówka zostały wzmocnione.
Most otrzymał imię Grzegorza Stecha. W otwarciu nowego mostu oraz w odsłonięciu tablicy poświęconej pamięci zmarłego w tym roku, wieloletniego dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich, uczestniczył wicemarszałek Roman Ciepiela. - Jesteśmy w miejscu absolutnie symbolicznym. Jesteśmy na drodze, która była remontowana i modernizowana jako jedna z pierwszych, kiedy powstało Województwo Małopolskie. Dzisiaj w sposób i faktyczny, i symboliczny kończymy tę modernizację oddaniem mostu, który został odbudowany po powodzi – zaznaczył wicemarszałek Roman Ciepiela. Tablicę poświęconą pamięci Grzegorza Stecha odsłoniła wdowa Marzena Stech w towarzystwie wicemarszałka Romana Ciepieli oraz wójt Sękowej Małgorzaty Małuch.
- Grzegorz Stech to pomysłodawca wielu rozwiązań. Tablica upamiętniająca jego działalność jest widoczna na dwóch mostach: na dziś otwieranym w Ropicy Górnej i na najdłuższym, który zbudowało Województwo, na Rabie w Dobczycach – informował Roman Ciepiela.
Od powstania ZDW w Krakowie w 1999r. wybudowano, przebudowano, zmodernizowano, wyremontowano ponad 120 mostów, w tym 32 obiekty drewniane. Po powodzi z 2010 r. odbudowano 27 uszkodzonych obiektów mostowych. Na miejscu rozebranego, zniszczonego mostu drewnianego powstał 33-metrowy most o konstrukcji jednoprzęsłowej żelbetowej sprężonej, z obustronnymi chodnikami i jezdnią szerokości 7 metrów.
Grzegorz Stech (1961-2013) był absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i prawa administracyjnego na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1985 r. rozpoczął pracę w Rejonie Dróg Publicznych w Krakowie. W 1991 r. awansował na stanowisko dyrektora. W latach 1996 - 1999 pracował na kierowniczych stanowiskach w firmach z branży drogowej. Dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie był od września 1999 r. Miał pod swoją pieczą 284 pracowników oraz ponad 1377 km dróg w całej Małopolsce. Aktywnie uczestniczył w pracach Prezydium Konwentu Dyrektorów Zarządów Dróg Wojewódzkich. Wiele lat był również wiceprezesem Polskiego Kongresu Drogowego. Był cenionym ekspertem z zakresu drogownictwa, wielokrotnie nagradzanym za swoją pracę.
Źródło i fot.: UMWM
 






Dziękujemy za przesłanie błędu