Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
29/05/2023 - 16:40

Rolnik z rentą z KRUS. Czy może prowadzić dalej gospodarstwo rolne bez utraty świadczenia

Z osobami otrzymującymi rentę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprawa jest jasna: jeśli nie osiągnęli wieku emerytalnego, a określona praca nie jest przeciwwskazaniem, mogą dorabiać, ale w ramach ściśle określonych limitów kwotowych. A jak jest z rolnikami otrzymującymi rentę z tytułu ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego?

Renta z KRUS z tytułu niezdolności do pracy składa się z części składkowej i uzupełniającej. Część składkowa wypłacana jest zawsze – niezależnie od jakichkolwiek innych okoliczności. Ewentualne prowadzenie gospodarstwa rolnego nie wpłynie więc ani na ewentualną utratę ani ograniczenie tej części renty, której źródłem wypłat jest składka płacona do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Prowadzenie gospodarstwa przez rencistę z KRUS: kiedy cała renta

Inaczej jednak jest z częścią uzupełniającą renty rolniczej. Prowadzenie gospodarstwa rolnego może spowodować zawieszenie wypłaty tej części świadczenia w całości, w 50 proc. albo w 25 proc.
Dotyczy to przypadków, w których rolnik rencista nie zaprzestał prowadzenia gospodarstwa rolnego lub prowadzi je wespół z małżonką (albo odwrotnie), która nie jest objęta ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.


Gdy jednak współmałżonek rolnika rencisty składki takiego ubezpieczenia opłaca, zarówno część składkowa jak i część uzupełniająca renty z KRUS jest wypłacana tez żadnych ograniczeń.

Renta z KRUS a dzierżawienie gospodarstwa

To jeden ze sposobów, po które sięgają rolnicy nie chcący utracić w całości lub w części renty z KRUS, by jednocześnie móc dalej prowadzić gospodarstwo rolne.


Inne sposoby to przekazanie gospodarstwa rolnego dziecku, wnukowi albo np. synowej. To rozwiązanie jednak także nie jest bezwarunkowe.


Rolnik rencista może zawrzeć umowę dzierżawy swojego gospodarstwa rolnego z dzieckiem (własnym, drugiego małżonka albo przysposobionym) lub małżonkiem dziecka (synową, zięciem), ale by sam nie ograniczył swoich praw do renty z KRUS musi zachodzić warunek, że dzierżawca nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem pobierającym rentę z KRUS.  ([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu