Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
16/02/2012 - 10:19

Rolnicy z gór dyskryminowani? Marszałek pracuje nad dokumentem

Jak pomóc małopolskim rolnikom? – zastanawiali się uczestnicy konferencji „Teraźniejszość i przyszłość drobnych gospodarstw rolnych”. Zdiagnozowano problemy, przedstawiono propozycje, jednak samorząd naszego województwa jest dopiero na etapie opracowywania dokumentów, więc na realną pomoc rolnicy muszą jeszcze poczekać. Czekać natomiast nie chcą radni powiatu nowosądeckiego, którzy apelują o wparcie dla gospodarzy z terenów górskich.

Konferencja była podsumowaniem odbywających się w 19 małopolskich powiatach, w ty w nowosądeckim,  W spotkaniu współorganizowanym przez Małopolską Izbę Rolniczą wzięli udział m.in. Andrzej Harężlak, wicewojewoda małopolski oraz Ryszard Czaicki, prezes Małopolskiej Izby Rolniczej.

Największych problemem małopolskiego rolnictwa jest jego rozdrobnienie. Jednak przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego przekonywali, że mimo to nasi rolnicy radzą sobie dobrze.

- Małopolskie rolnictwo, nawet rozdrobnione produkuje dobrze, zdrowo i ekologicznie, a nasze wyroby znajdują uznanie na rynku zachodnim. Małopolska może się poszczycić już ponad 50 produktami regionalnymi i tradycyjnymi, które swoją wyjątkowość zawdzięczają określonemu pochodzeniu geograficznemu i tradycyjnej metodzie wytwarzania – twierdzi Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Organizacje rolnicze domagały się jednak od urzędników państwowych realnych działań: utrzymania dopłat, wprowadzenia wielopoziomowego systemu płatności bezpośrednich z uzupełniającym wsparciem dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarki rolnej.

- Samorząd Województwa podjął już pracę nad dokumentem „Inicjatywa na rzecz rozwoju rolnictwa organicznego w Małopolsce na lata 2012-2020”. Celem opracowania jest sformułowanie uwag i rekomendacji do podejmowania działań służących podniesieniu jakości merytorycznej wdrażanych programów – tłumaczył Kozak.

Krytyczne zdanie o sytuacji rolnictwa na Sądecczyźnie mają radni powiatu nowosądeckiego, którzy twierdzą, że obecny system tylko pogłębia różnice ekonomiczne między rolnikami z Polski, przede wszystkim z terenów górskich, a hodowcami i plantatorami z innych państw.

- Domagamy się zdecydowanej reformy zasad funkcjonowania europejskiego rolnictwa, uwzględniającej m.in. specyfikę terenów górskich, aby stało się konkurencyjne wobec krajów spoza Unii i zdolne do zabezpieczenia bezpieczeństwa żywnościowego konsumentom w Europie - apelują powiatowi radni.

BOS

Fot: archiwum, BOS







Dziękujemy za przesłanie błędu