Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
15/02/2019 - 10:05

Przyszła rewolucja do skarbówki. Od dziś to podatnik sprawdza fiskusa

Wypełnianie PIT-ów to dla jednych strata czasu, dla innych ciągle czarna magia i strata pieniędzy. Ponieważ sobie z tym nie radzą, muszą korzystać z pomocy biur rachunkowych. Ale przyszło nowe. W tym roku po raz pierwszy rozliczenie za pracowników przygotował fiskus. Od 15 lutego rusza system e-PIT. Za jej pomocą skarbówka przygotuje i udostępni nasze wypełnione zeznanie podatkowe.To już koniec obowiązkowego wypełniania PiT-ów. W tym roku zrobiły to za nas urzędy skarbowe, a my jedynie przez internet będziemy  musieli zatwierdzać zeznanie.

E-PIT-y  można znaleźć w serwisie podatki.gov.pl. Dostęp do nich można uzyskać po wpisaniu numer PESEL i  wysokości przychodów z deklaracji za 2017 rok przygotowanej  przez pracodawcę z formularza za ubiegły rok. Łatwiejszy sposób to użycie profilu zaufanego. A potem już tylko ostatni krok, czyli zaakceptowanie zeznania.

Czytaj też Sądecka skarbówka poluje na weselne zespoły, kamerzystów i"czepkowe" nowożeńców?

Zmiany, jakie wprowadził fiskus to taka mała rewolucja. Teraz to podatnik sprawdza czy jego zeznanie jest dobrze wypełnione przez urząd skarbowy i może wprowadzić zmiany. Chodzi na przykład o sytuacje, kiedy ktoś rozlicza się z małżonkiem i korzysta z ulg, albo gdy ktoś chce odliczyć darowizny.

Czytaj też Dlaczego sądeckiemu milionerowi Romanowi Klusce włos się jeży na głowie

W elektronicznym systemie możemy także wybrać organizację pożytku publicznego, której chcemy oddać jeden procent podatku. Jeśli do 30 kwietnia nic nie zrobimy, rozliczenie zostanie przyjęte w formie przygotowanej przez skarbówkę i to ona będzie ponosiła odpowiedzialność za ewentualne błędy. Wraz z uruchomieniem e-PIT-u o połowę skraca się czas zwrotu nadpłaconego podatku. Teraz będzie to maksymalnie półtora miesiąca.

Ci, którzy nie mają dostępu do komputera lub internetu będą mogli skorzystać ze stanowisk w urzędach skarbowych.

E-PIT-y nie są obowiązkowe. Jeśli ktoś woli dotychczasową, papierową formę rozliczania się  z fiskusem, nadal może przy niej pozostać. To ważne, zwłaszcza w przypadku, gdy z nowym system są kłopoty, takie, jak zdarzyły się pierwszego dnia jego funkcjonowania.

[email protected] fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)