Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
11/04/2019 - 12:55

Przez znaki drogowe nieszczęście i wojna wiszą w Muszynie w powietrzu [ZDJĘCIA]

Była i nie ma. Czy nagle, z dnia na dzień, można komuś zabronić dojazdu autem do własnego domu? Tak. Wystarczy postawić znak drogowy, który to uniemożliwia. Tak stało się w Muszynie. Wszystko przez nowe kilometry ścieżki dla rowerów i pieszych. Wyszedł z tego galimatias, co może się skończyć nie tylko nieszczęściem, ale też konfliktem między cyklistami i tymi, którzy lubią biegać czy spacerować

Każdy kilometr wybudowanej ścieżki, po której można jeździć na rowerze, biegać i spacerować przyjmowany jest przez mieszkańców Sądecczyzny z wielkim entuzjazmem.

Czytaj też Nasz rowerowy raj. Zobaczcie mapy gotowych tras, tych które powstają i powstaną

Kiedy tylko taki rekreacyjny „produkt” oddany jest do użytku kto żyw rusza z niego korzystać. Tak się też stało w Muszynie, gdzie powstał tak zwany "ciąg pieszo-rowerowy" . I wszystko byłoby super, gdyby nie znaki drogowe, które wprowadziły galimatias.

O co chodzi? Błędy w oznakowaniu wypatrzył mieszkaniec Muszyny.

- Ścieżka jest podzielona na odcinki, oznakowane kompilacją znaków C-13 i C-16. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z 31 lipca 2002 roku takie połączenie znaków oznacza drogę, na której dopuszcza się tylko ruch pieszych i rowerów – pisze w e-mailu do redakcji „Sądeczanina”.

Jak dodaje czytelnik, umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16m oddzielone kreską pionową, oznaczają drogę dla rowerów i drogę dla pieszych,  odpowiednio po stronach wskazanych na znaku.

- W Muszynie jednak znaki ustawiono nie przy nowo wykonanej drodze rowerowej, a przy prawej krawędzi drogi w obu jej kierunkach. Takie ustawienie znaku czyni z drogi ciąg rowerowo-pieszy! Zgodnie z przepisami samochody nie mogą się po nim poruszać! Zatem niemożliwy jest zgodny z przepisami dojazd do posesji. Piesi powinni się poruszać po stronie wskazanej na znaku.

Czytaj też Muszyna: 28-kilometrowa ścieżka rowerowa do Piwnicznej jeszcze w tym roku

Co więcej – wyjaśnia mieszkaniec uzdrowiska - na ulicy Polnej (widać to na dwóch ostatnich zdjęciach) znaki zostały źle ustawione. Zgodnie ze znakami, rowerzyści poruszający się w kierunku Muszyny powinni jechać lewą stroną drogi (po ciemniejszej stronie), piesi poruszać się po prawej stronie (jaśniejszej).

Tymczasem rowerzyści poruszający się w kierunku Krynicy powinni jechać po lewej (jaśniejszej) stronie drogi, a piesi poruszać po prawej (ciemniejszej). Tak więc piesi i rowerzyści poruszający się w przeciwnych kierunkach znajdą się po tej samej stronie ciągu. To prosta droga do kolizji lub przynajmniej konfliktu pomiędzy pieszymi i rowerzystami.

Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że problem został dostrzeżony. Na stronie Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa widnieje potwierdzone zgłoszenie dotyczące złej organizacji ruchu drogowego i zasygnalizowany władzom gminy przez funkcjonariuszy Policji. Jednak reakcji na razie brak.

Co na to władze Muszyny? Odpowiedzialny za gminne inwestycje i infrastrukturę Paweł Gawlak zapewnia, że oznakowanie ścieżki rowerowej zostanie poprawione.

- Dokonaliśmy weryfikacji jej oznakowania. Z uwagi na specyficzną lokalizację ścieżki oraz uwarunkowania terenowe, oznakowanie mogło być w pewnych miejscach mało czytelne. W odpowiedzi na otrzymane sygnały wprowadzona została w kilku miejscach korekta oznakowania tak, by było ono bardziej czytelne - dodaje Gawlak.

jagienka.michalik@sadeczanin.info 

Galimatias ze znakami drogowymi na ścieżce rowerowej w Muszynie
Obejrzyj zdjęcia:


Dziękujemy za przesłanie błędu