Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
13/05/2020 - 17:05

Przekaźnik 5G w Gaboniu? 800 mieszkańców żyje dziś w strachu

Czy w Gaboniu w gminie Stary Sącz powstanie maszt z urządzeniami działającymi w kontrowersyjnej i budzącej lęk u wielu Polaków technologii 5G? Operator sieci PLAY jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji, ale mieszkańcy już protestują i 800 z nich podpisało się pod petycją przeciw inwestycji, którą adresowali do Urzędu Miejskiego w Starym Sączu i Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

W dobie epidemii koronawirusa, uruchomionego w ślad za nią e-learningu i konieczności przestawienia się na pracę zdalną, nikomu już chyba nie trzeba tłumaczyć jak ważny jest dobry zasięg telefonu i stabilne łącze internetowe. Ale nawet w tym kryzysie jest jedno hasło, które działa na wielu jak przysłowiowa płachta na byka i budzi strach – chodzi o technologię 5G.

I właśnie to hasło niedawno gruchnęło i wywołało falę protestów ze strony mieszkańców Gabonia, gdzie spółka P4, czyli operator sieci PLAY chce wybudować swój maszt. Na dziś miejscowi wiedzą tylko tyle, że przekaźnik ma mieć 54 metry wysokości i zostanie wybudowany na prywatnej działce, którą inwestor wydzierżawił w okolicy przysiółka Wilkówka. To, czy zostanie tu zastosowana technologia 5G stoi pod znakiem zapytania.

Jak nas jednak poinformowała sołtys Gabonia Maria Król, ponad 800 mieszkańców postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i złożyło protest do Rady Miejskiej, burmistrza Jacka Lelka i Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Radni i starostwo do dziś nie zajęli stanowiska, a burmistrz poinformował w odpowiedzi, że do jego urzędu żadne oficjalne pismo w sprawie inwestycji jeszcze nie wpłynęło.

Zobacz też: Zimne piwo na starosądeckim Rynku? Czym się to może skończyć...

A co na to sam inwestor? Jan Pilewski Senior Public Affairs Manager PLAY na wstępie zastrzega, że operator sieci PLAY ciągle prowadzi wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju po to, by zapewnić klientom sieci jak najlepszy dostęp do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej, pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego.

- Czasy globalnej pandemii, a w konsekwencji stanu epidemii na terenie Polski, jeszcze wydatniej podkreśliły rolę sprawnej i nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. To dzięki niej możliwe jest zdalne wykonywanie pracy, to ona pozwala wielu rodzinom na utrzymanie stałego kontaktu z bliskimi, prowadzenie lekcji na platformach do e-learningu czy też najważniejsze – na wezwanie pomocy medycznej lub służb ratunkowych, kiedy wymaga tego sytuacja – komentuje nasz rozmówca.

- Właśnie ta szczególna sytuacja powoduje, że jako operator dostajemy wiele apeli i listów od mieszkańców miejscowości z całej Polski, którzy proszą o zintensyfikowanie działań inwestycyjnych, nawet w miejscach, gdzie jeszcze niedawno można było spotkać głosy sceptyczne wobec rozwoju technologii bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych – przekonuje.

Ale co z Gaboniem? - Inwestycja, którą prowadzimy w Gaboniu, jest w dość wczesnym stadium zaawansowania. Obecnie prowadzone są prace projektowe związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Planowana konstrukcja będzie miała 54 metry wysokości, znajdą się na niej anteny, które pozwolą na znaczną poprawę zasięgu oraz jakości dostępnych usług w gminie Stary Sącz i w innych okolicznych gminach. Na tym etapie inwestycji nie planujemy wykorzystania urządzeń obsługujących standard 5G – odpowiada przedstawiciel spółki na wątpliwości miejscowych.

Zobacz też: Przekaźnik już stoi na środku Moszczenicy a zasięgu we wsi nadal nie ma

Pilewski podkreśla również, że ostatnie miesiące obfitują w wiele tzw. fake-newsów związanych z funkcjonowaniem infrastruktury telefonii komórkowej. - Rozumiemy, że odróżnienie fałszywych od prawdziwych informacji może być dla wielu osób niełatwe. Dlatego też zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane technologią 5G, w pierwszej kolejności do weryfikacji wartości merytorycznej źródeł traktujących o rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce – podsumowuje.

Tyle, że sceptycyzm mieszkańców Gabonia też jest oparty na racjonalnych, empirycznych przesłankach. Wszyscy pamiętają historię z Moszczenicy Wyżnej gdzie podobny, 54-metrowy przekaźnik zainstalowała sieć Orange. Miejscowi bardzo długo wierzyli w spełnienie składanych już na wstępie inwestycji deklaracji o swobodnym korzystaniu z komórek, bo z zasięgiem było tu rzeczywiście krucho. Część nawet użyczyła swój grunt na rzecz drogi technicznej dla ekip technicznych obsługujących maszt. Przekaźnik w końcu postawiono, a z zasięgiem w części okolicy zrobiło się jeszcze gorzej… Inwestycję w Gaboniu będziemy śledzić na bieżąco.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu