Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
12/12/2023 - 07:10

Prezent gwiazdkowy od pracodawcy 2023. Czy zawsze trzeba od niego zapłacić PIT i składki na ZUS

Przepisy podatkowe oraz z zakresu obowiązkowych ubezpieczeń społecznych są w tej materii dość skomplikowane – nie brakuje nawet orzeczeń Sądu Najwyższego. Generalnie najważniejsza jest wysokość świadczenia czyli wartość prezentu

Także ważne jest źródło finansowania: czy jest nim zakładowy fundusz socjalny czy zakup został dokonany bezpośrednio z funduszy firmy.

Podatek od świątecznego prezentu: kiedy trzeba podzielić się nim z fiskusem

Jak wyjaśniają ekspertki Deloitte: Anastazja Naumczyk-Turecka oraz Magdalena Tomaka-Jerzyna, kwalifikacja prezentu od pracodawcy na gruncie przepisów podatkowych niejednokrotnie była przedmiotem pytań zadawanych we wnioskach o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych.

Organy skarbowe obecnie akceptują stanowisko podatników, że nie każde świadczenie od pracodawcy stanowić musi przychód ze stosunku pracy. Jeśli świadczenie ma formę nagrody za wykonaną pracę, nie stanowi darowizny. I odwrotnie - jeśli przyjąć, że przekazanie prezentu nie wynika z wykonanej pracy, można uznać go za darowiznę, a tym samym jego wartość nie podlega opodatkowaniu PIT.

Taka konkluzja wynika z zastosowania wyłączenia przedmiotowego, zgodnie z którym przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków od darowizn. Regulacja ta pozwala w praktyce uniknąć podwójnego opodatkowania tego samego przychodu podatkiem PIT i podatkiem od spadków i darowizn.

Świąteczny upominek, jeśli jest przekazany jako darowizna, nie podlega zatem PIT, a w konsekwencji pracodawca jako płatnik nie powinien pobrać od jego wartości zaliczki na podatek w liście płac pracownika.

– Niemniej jednak mając na uwadze zmieniające się podejście organów podatkowych na przestrzeni lat w temacie podatkowego traktowania przekazywania upominków na rzecz pracowników, warto monitorować na bieżąco stanowisko władz skarbowych w tym zakresie. Nie można bowiem w praktyce wykluczyć, że wskazane podejście będzie odmienne w przyszłości – radzi Anastazja Naumczyk-Turecka, Starsza Menedżerka w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte.

Prezent dla pracownika co z podatkiem od darowizny

Jak wyjaśnia ekspertka, podatnik (np. pracownik, współpracownik czy osoba trzecia) otrzymujący prezent świąteczny w formie darowizny, co do zasady zobowiązany jest do uiszczenia podatku od otrzymanego świadczenia. Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje jednak zwolnienie, z którego może skorzystać osoba obdarowana.

Jeśli nabywca jest osobą niespokrewnioną z pracodawcą (należy do III grupy podatkowej), kwota wolna od podatku wynosi 5 733 zł – limit ten dotyczy wartości otrzymanych od jednego darczyńcy i obejmuje rok podatkowy, w którym podatnik otrzymał darowiznę oraz 5 poprzedzających go lat.

W przypadku przekroczenia wspomnianego limitu, podatnik zapłaci podatek jedynie od wartości nadwyżki ponad określoną kwotę.

Kiedy od świątecznego prezentu trzeba zapłacić ZUS

Jeżeli otrzymany prezent od pracodawcy można zakwalifikować jako darowiznę, która nie podlega opodatkowaniu PIT, z tytułu jego otrzymania nie będą również należne składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych włączenie danego świadczenia do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników jest ściśle uzależnione od zakwalifikowania go jako przychód ze stosunku pracy w rozumieniu Ustawy o PIT.

– Skoro zatem darowizna nie stanowi przychodu dla pracownika na gruncie PIT, nie stanowi ona – też podstawy wymiaru składek ZUS. Pracodawca nie powinien zatem naliczać składek społecznych i składki zdrowotnej od przyznanej wartości prezentu – wyjaśnia Magdalena Tomaka-Jerzyna, Menedżerka w zespole ds. rozwiązań dla pracodawców Deloitte.  ([email protected]) fot. PhotoMIX_Company/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu