Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 czerwca. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
05/03/2022 - 15:15

Potrafią budować takie cuda. Zielone miasta, w których kwitnie gospodarka

Nowy europejski Bauhaus to międzynarodowa inicjatywa Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej ogłoszona przez nią po raz pierwszy we wrześniu 2020 roku w orędziu o stanie Unii. Jest to koncepcja, która zakłada połączenie zrównoważonego rozwóju z estetyką, stylem i jakością życia włączając potrzeby różnych grup społecznych. Jej celem jest pokonanie globalnych wyzwań poprzez działania na poziomie lokalnym. Projekt jest również swego rodzaju odpowiedzią na kryzys ekologiczny i epidemiologiczny, z jakimi boryka się obecnie cały świat. Czy Nowy Europejski Bauhaus zmieni sposób, w jaki budujemy, planujemy czy myślimy o przestrzeni miejskiej

– Nowy europejski Bauhaus to nadzieja na znalezienie sposobu, jak lepiej żyć razem po pandemii. Chodzi w nim o to, by zrównoważony rozwój połączyć ze stylem, tak aby Europejski Zielony Ład dotarł do umysłów i domów obywateli. Aby „Nowy europejski Bauhaus” odniósł sukces, potrzebujemy wszystkich kreatywnych umysłów: projektantów, artystów, naukowców, architektów i obywateli – powiedziała Ursula von der Leyen.

Jak donosi Europedirect, Nowy europejski Bauhaus to projekt ekologiczno-gospodarczo-kulturalny, który ma łączyć design, ekologię, dostępność społeczną i cenową oraz inwestycje po to, by wesprzeć realizację Europejskiego Zielonego Ładu. Jego najważniejszymi wartościami są więc zrównoważony rozwój, estetyka i włączenie społeczne. Program ma wspierać dążenia do neutralności dla klimatu w Europie do 2050 r.

Główny cel tego projektu (…) to zmiana sposobu, w jaki budujemy, planujemy, myślimy o przestrzeni miejskiej. Chodzi o to, aby również w tym obszarze wdrażać Europejski Zielony Ład, by nasze miasta były bardziej zielone, przyjazne dla środowiska i klimatu, aby można w nich było oddychać powietrzem wolnym od smogu; by w miastach i regionach opartych dziś na węglu – takich jak Śląsk czy Zagłębie – zabliźniać „rany” po szkodach górniczych, rewitalizować tereny pokopalniane i poprzemysłowe, oddawać je mieszkańcom i naturze. Chodzi także o to, aby nasze domy były bardziej ekologiczne i zasobooszczędne – w tym energooszczędne, wytwarzały prąd na własny użytek – tam gdzie to tylko możliwe – i byśmy ogrzewali je w czysty, bezemisyjny sposób. A to wszystko połączone po pierwsze – z estetyką i designem, po drugie – co kluczowe – z dostępnością społeczną i cenową, i po trzecie – z innowacyjnością i inwestycjami – tłumaczy prof. Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, obecnie członek Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim w rozmowie z Wojciechem Jakóbikiem.

Projekt podzielony został na trzy fazy (projektowanie, realizacja oraz rozpowszechnienie rozwiązań) i rozplanowany na kolejne pięć lat. Komisja Europejska uruchomiła już specjalną stronę internetową, poprzez którą zachęca do włączenia się do pierwszej fazy projektu. Zgodnie z założeniem, ma to być przestrzeń do dialogu między architektami, projektantami, artystami, naukowcami i obywatelami. Uczestnicy dyskusji pomóc mają w zidentyfikowaniu najpilniejszych potrzeb oraz największych wyzwań w dziedzinie planowania przestrzennego – czytamy na portalu F5 Design.

Komisja Europejska przeznaczyła w latach 2021-2022 85 mln euro na finansowanie projektów w ramach Nowego Europejskiego Bauhausu. Poszukiwane są projekty odzwierciedlające wartości nowej idei — zrównoważoność, estetykę i włączenie społeczne — i będące inspiracją dla całego ruchu. Finansowanie pochodzi z różnych programów UE, takich jak program w zakresie badań i innowacji Horyzont Europa, program LIFE na rzecz środowiska i klimatu oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – czytamy na stronie MEN.

Według komunikatu resortu nauki - laureaci konkursu organizowanego przez Komisję Europejską „Nowy Europejski Bauhaus” mogą wygrać 30 tys. euro. Równolegle można wygrać 15 tys. euro w konkurencji „Wschodzące Gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu”. Zgłoszenia są przyjmowane do 28 lutego. Od stycznia 2022 r. punktem kontaktowym programu w Polsce jest Centrum Łukasiewicz.

Jeśli Europejski Zielony Ład ma duszę, to właśnie Nowy Europejski Bauhaus doprowadzi do eksplozji kreatywności w całej Unii – podkreśliła Ursula Von der Leyen, Przewodnicząca Konisji Europejskiej (Jolanta Plata-Kluza) fot. pixaby







Dziękujemy za przesłanie błędu