Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
31/01/2024 - 01:40

Po piętnastu latach pracy na emeryturę. Wielkie zmiany weszły w życie

Wystarczy piętnaście lat pracy i można się pożegnać z robotą. Ten przywilej zyskały wybrane grupy zawodowe. Z początkiem stycznia zmieniły się przepisy dotyczące emerytur pomostowych. Szacuje się, że tylko w tym roku, z takiej możliwości może skorzysta 7,3 tys. osób.

Co się zmieniło w przepisach od nowego roku

Zmiany w przepisach pozwolą przejść wcześniej na emeryturę tym, którzy podjęli pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 31 grudnia 1998 roku. Wcześniej przepisy nie przewidywały takiej możliwości. Istniał wymóg wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 roku,  ale został usunięty. Teraz urodzeni  po 31 grudnia 1948 roku będą mogli nabywać prawo do emerytury pomostowej mimo, że nie rozpoczęli pracy w określonych warunkach przed 1 stycznia 1999 r.

Jak wyjaśnia Monika Kiełczyńska, z biura prądowego regionalnego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do nabycia prawa do emerytury pomostowej nadal konieczne będzie łączne spełnienie wszystkich pozostałych warunków jego przyznania. – Chodzi więc o osiągnięcie określonego wieku, stażu ubezpieczeniowego oraz posiadania okresu pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, wynoszącego przynajmniej 15 lat oraz warunku wykonywania po 31 grudnia 2008 r. prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 1 dzień – mówi Kiełczyńska.

Warunki otrzymania emerytury pomostowej

Rzeczniczka wymienia aktualnie obowiązujące warunki: data urodzenia po 31 grudnia 1948 roku, okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat, wiek wynoszący co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn, okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn, po 31 grudnia 2008 r. wykonywanie prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze z ustawy o emeryturach pomostowych, co najmniej przez jeden dzień.

Jak szacuje ZUS po uchyleniu wygasającego warunku prognozowana liczba osób, które będą mogły przejść na emeryturę pomostową wyniesie: w 2024 r. --7,3 tys., w 2029 r. – 4,0 tys., w 2033 r. – 4,8 tys.

Prace w szczególnych warunkach to zawody związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Natomiast prace o szczególnym charakterze wymagają niezwykłej odpowiedzialności oraz wyjątkowej sprawności psychofizycznej. Są to takie zwody jak górnik, hutnik, rybak morski, jak również kierowca autobusu, ratownik medyczny i wiele innych zawodów wskazanych w załączniku do ustawy.

Nowe zasady zawieszenia emerytury pomostowej

Od stycznia zmieniły się też zasady zawieszania prawa do emerytury pomostowej. Świadczenie zostanie zawieszone bez względu na wysokość dodatkowego przychodu, jeśli uprawniona do niego osoba podejmie pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. ([email protected]) fot.pixaby







Dziękujemy za przesłanie błędu