Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
19/04/2023 - 14:40

Ostatnie dni na PIT za 2022 r. Czy niepodanie w rocznym zeznaniu drugiego imienia to błąd? Gdzie mylimy się najczęściej

Podatnicy, którzy nie zadowalają się rozliczeniem przygotowanym przez urząd skarbowy i dostępnym przez Internet, ale decydują się sami składać swoje rozliczenie roczne, PIT przeważnie także składają w wersji cyfrowej. Wykorzystują do tego różne programy i aplikacje, które ułatwiają rozliczenie.


Co ciekawe są już zastosowane w praktyce takie rozwiązania, które w sprawach podatkowych wykorzystują sztuczną inteligencję – jak np. Pitbot, umożliwiający składanie PIT w formie czatu ze sztuczną inteligencją.

Masz dwa imiona, drugie w PIT musisz wpisać także

Coroczne rozliczenie podatkowe wiąże się dla wielu z nas z dużym stresem i niejasnościami. Stąd też wypełniając PIT często zdarza nam się popełniać błędy.  Jak wskazują twórcy Pitbota, aż 32 proc., czyli niemal co trzeci użytkownik aplikacji błędnie podaje kwotę przychodu z ubiegłego roku w celu autoryzacji danych zeznania podatkowego.

Jedną z najczęstszych, a jednocześnie najbardziej banalnych pomyłek przy składaniu deklaracji podatkowej jest też podanie niepoprawnych danych osobowych. Błąd ten dotyczy 31 proc. podatników korzystających z Pitbota. Wypełniając deklarację podatkową przez Internet Polacy często zapominają o tak prozaicznych kwestiach, jak podanie drugiego imienia czy wpisanie danych polskimi znakami.


– Błędy przy wypełnianiu PIT mogą też wynikać z pośpiechu. Rekordzista naszej aplikacji rozliczył się z podatku w 84 sekundy! – mówi Maciej Wawrzyniak, współtwórca aplikacji Pitbot.

Ulga na dzieci lub na termomodernizację

W zeznaniach przygotowanych przez skarbówkę i dostępnych w Internecie uwzględnione są niektóre ulgi i odliczenia. Jednak nie wszystkie, a ponadto wiele takich wyliczen z automatu wymaga osobistej korekty. Dlatego wśród samodzielnie składających roczne zeznania podatkowe jest dużo osób korzystających z ulg.


Zdecydowanie najczęściej korzystamy z tej przysługującej nam na dziecko - uwzględnia ją w rozliczeniach aż 74 proc. użytkowników aplikacji. Na kolejnych miejscach plasuje się ulga termomodernizacyjna, internetowa oraz rehabilitacyjna. 


Średni przychód podatnika rozliczającego się w Polsce za 2022 rok to 48 991 zł. Z kolei średnia przekazywana przez nas kwota w ramach 1,5 proc. to 19,2 zł. 
– Jeszcze rok temu obserwowaliśmy zdecydowanie wyższe średnie kwoty wpłat na organizacje pożytku publicznego, sięgające 42 złotych. Drastyczny spadek tych stawek to efekt licznych ulg i podwyższonych kwot wolnych od podatku – mówi Maciej Wawrzyniak.


– Dodatkowo, według raportów, w zeszłym roku ok. 15 proc. podatników nie przekazało swojego 1 proc. podatku na żadną organizację pożytku publicznego. Tymczasem, to bardzo proste i istotne narzędzie pomocy, do którego zachęcamy naszych użytkowników m.in. poprzez stronę Procentujemy.pl – dodaje informatyk. ([email protected]) fot.pixabay © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu