Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 marca. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda
28/01/2023 - 15:20

Nowy Sącz. Ruszyła budowa nowego most na Kamienicy [ZDJĘCIA]

Trzeba było na to czekać ponad dwa lata. Ruszyła budowa nowego mostu na Kamienicy, Stanie w miejscu starej, uszkodzonej przeprawy, po której już nie ma śladu. W korycie rzeki pojawiła się wiertnica.

Nie ma już śladu po uszkodzonym moście na Kamienicy. W miejscu rozebranej przeprawy stanie nowa. Budowa wreszcie ruszyła. Na razie w korycie rzeki pracuje się wiertnica, bo najpierw trzeba wykonać pale pod przyczółkami.

Kiedy most będzie gotowy?  Wedle umowy, jaką zawarło miasto z  będzińską firmą, która  przeprawę buduje, konstrukcja ma być gotowa w maju tego roku.

czytaj też Odjechana budowla na żelbetowych podporach. Coś takiego postawią w Nowym Sączu [WIZUALIZACJA] 

Magistrat szacował, że koszt inwestycji  wyniesie 27 milionów.  Startujące w przetargu zaoferowały niższą cenę. Najdroższa opiewała na kwotę 21,5 mln zł, a najtańsza, ta zaproponowana  przez firmę ze Śląska wynosiła 13,6 miliona złotych.  

Na razie mieszkańcy domów przy Kamiennej, także z Jamnicy i ci, którzy jadą od strony Kamionki Wielkiej i Grybowa, są skazani na postawioną przez wojsko tymczasową przeprawę.

  czytaj też Inwestycja gigant niedaleko Nowego Sącza już na finiszu [WIDEO][ZDJĘCIA]

Ta prowizorka trwa już ponad dwa lata. Najpierw pęknięte dwa dźwigary przeprawy na Kamienicy przez blisko pół roku podpierała tymczasowa, metalowa konstrukcja. Kiedy przyszła fala deszczu, wystarczyło kilka godzin i spieniona woda górskiej rzeki wściekle uderzyła w plątaninę rur i zamieniła most w wiszącą katastrofę. 

czytaj też Czegoś takiego jeszcze u nas nie budowali. Cudo za 300 milionów, z ogrodem dachowym [WIDEO][ZDJĘCIA]

Potem most był zamknięty na długie miesiące i mieszkańcy kilku ulic osiedla Zawada i okolicznych miejscowości musieli jechać ponad dwadzieścia kilometrów, okrężną drogą do Nowego Sącza, albo wsiadać w pociąg. Najpierw była mowa o budowie nowego mostu, potem miasto zdecydowało się na postawienie tymczasowej konstrukcji.

 czytaj też Będą cuda w blokach w Nowym Sączu? Czy rachunki za ogrzewanie i prąd mogą spaść prawie do zera?

Nowy most, z trzema przęsłami, ma mieć osiemdziesiąt cztery  metry długości, dwa pasy jezdni, każdy o szerokości czterech  metrów i ścieżkę pieszo-rowerową. Przebudowane zostaną także drogi dojazdowe do nowej przeprawy. ([email protected])  fot. UMNSDziękujemy za przesłanie błędu