Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
20/04/2023 - 20:00

Nowy Sącz. Ludzie za tym szaleją. Budują to u nas na potęgę [WIZUALIZACJA]

To już prawdziwy wysyp wież widokowych w naszym regionie, które jak magnes przyciągają turystów. Niedawno jedna nowa konstrukcja stanęła na Mogielicy, potem druga, na Skiełku w Beskidzie Wyspowym, zaraz potem trzecia, na szczycie Hajdówki, w Jordanowie położonym u południowych podnóży Beskidu Makowskiego. Potem gruchnęła wieść, że będzie czwarta, na górze Kamionna. Wieści właśnie zamieniły się w konkret.

Małopolska wyrasta na tygrysa turystyki

Ludzie z kraju i zagranicy walą do nas drzwiami i oknami. W 2022 roku region odwiedziło 16,9 mln osób. To wzrost aż 27 proc. względem roku poprzedniego.

Żeby jednak bić kolejne rekordy, trzeba inwestować w infrastrukturę. Jednym z takich przedsięwzięć, finansowanych z unijnych pieniędzy przez wojewódzki samorząd, jest  Małopolski Szlak Beskidzki.

Będą dwa nowe, duże schroniska

To  nie tylko turystyczne trasy. Także mała infrastruktura, ale też dwa duże schroniska: na Lubaniu i na Magurze Małastowskiej. W sumie w całym regionie jest blisko 9,5 tysiąca szlaków turystycznych.

Jednym z licznych atrakcji tras pieszych i rowerowych,  przyciągających ludzi jak magnes, są wieże widokowe, które wyrastają jak grzyby po deszczu w Beskidzie Sądeckim i Wyspowym.

Są trzy nowe, będzie piąta

Niedawno jedna nowa konstrukcja stanęła na Mogielicy, potem druga, na  Skiełku w Beskidzie Wyspowym, zaraz potem trzecia, na szczycie Hajdówki w Jordanowie położonym u południowych podnóży Beskidu Makowskiego. Potem gruchnęła wieść, że będzie czwarta, na górze Kamionna.

Zapowiedzi już się skonkretyzowały

Na inwestycję  składają się cztery samorządy. Gmina Limanowa i Laskowa oraz Trzciana i Żegocina, gminy położone w powiecie  bocheńskim.

Ponieważ  szczyt góry, na  którym stanie konstrukcja leży na terenie gminy Limanowa, dlatego tamtejszy samorząd pilotuje przedsięwzięcie. Do inwestycji, która  ma w sumie kosztować 1,6 miliona złotych,  dołoży się też wojewódzki samorząd. W  sumie każdy ma  wyłożyć po 320 tysięcy złotych.  

Tak ma wyglądać nowa wieża

Wieża widokowa na górze Kamionna którą już można zobaczyć na wizualizacji,  będzie mieć 29 metrów wysokości. Konstrukcję zwieńczy zadaszony taras o powierzchni sześćdziesięciu czterech metrów kwadratowych. Firma, która przetarg wygra, ma  postawić wieżę w pół roku.

Kamionna, zwana dawniej Makowicą, Jeziernikiem lub Patrią mierzy ponad  osiemset metrów wysokości.  Jej stoki znajdują się w obrębie miejscowości Żegocina, Rozdziele, Laskowa, Młynne, Makowica i Kamionna. Od zachodu sąsiaduje z Pasierbiecką Górą od wschodu jej stoki opadają do Przełęczy Widoma.

Tak się dobrze  kręci  biznes na turystyce

Szacunkowe wpływy Małopolski z turystyki w 2022 r. wyniosły 11,2 mld zł. To o ok. 3,7 proc. więcej niż w 2021 roku. Statystyczny turysta krajowy zostawił w Małopolsce 539 zł, turysta zagraniczny - 1810 zł. Wśród odwiedzających zza granicy, najwięcej pieniędzy w trakcie pobytu zostawili u nas obywatele Stanów Zjednoczonych (3307 zł) oraz Włosi (2320 zł). Sporo wydali także turyści z Wielkiej Brytanii (1405 zł), Niemiec (1388 zł) i Hiszpanii (1329 zł). Najmniej pieniędzy wydawały osoby z Czech (548 zł), Belgii (653 zł) i Danii (725 zł). ([email protected])  fot, UG Żegocina © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu