Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
07/03/2016 - 14:55

Nowy Sącz: Nepotyzm po sądecku, UM nie gromadzi danych o pokrewieństwie

Nie kto, ale jak dostaje się pracę w urzędach. Dziś bierzemy pod lupę Urząd Miasta w Nowym Sączu. A odpowiedź rzecznika Krzysztofa Witowskiego w sprawie koligacji rodzinnych na pewno nikogo nie rozczaruje.

Wczoraj przyglądaliśmy się zatrudnieniu w Urzędzie Gminy w Chełmcu. Dziś zatrudnienie w Urzędzie Miasta w Nowym Sączu.

Wiadomość od Czytelnika: - Bardzo się cieszę, że poruszyli Państwo temat konkursu na stanowisko urzędnicze w sądeckim Ratuszu w artykule: https://sadeczanin.info/wiadomo%C5%9Bci/konkurs-pod-lup%C4%85-pi%C4%99ciu-kandydat%C3%B3w-tylko-jeden-si%C4%99-nadaje Warto prześledzić też informacje z innych wydziałów na temat organizowanych konkursów, gdzie dominuje ostatnio ta sama zasada, dyskwalifikacja wszystkich kandydatów ze względu na niespełnienie wymagań , z wyjątkiem tego jednego - który zazwyczaj wygrywa. Jednak bardziej intrygujące jest to, iż we wspomnianym przez Państwa Wydziale Zarządzania Kryzysowego I ochrony Ludności - w ostatnim czasie zwolniły się dwa stanowiska. Na jedno z nich zorganizowano konkurs wspomniany w artykule, a drugie zostało po cichu obsadzone bez organizowania konkursu osobą Pani Kingi Gryźlak - córki Pana radnego Gryźlaka, której wykształcenie chyba niewiele ma związku z zarządzaniem kryzysowym (czego nie ukrywa na jednym z portali społecznościowych) - Informatyka i ekonometria oraz zarządzanie biznesem. Podane przeze mnie informacje można bardzo prosto zweryfikować, śledząc na stronie miasta czy wspomniana Pani Kinga Gryźlak figurująca w strukturze wydziału wygrała ostatnim czasem jakiś konkurs - chyba nie. Jestem tym faktem głęboko zbulwersowany, gdyż ludzie z wykształceniem kierunkowym są bezradni wobec panującego kolesiostwa. Jednocześnie liczę na dalszą kontynuacje tematu nepotyzmu po sadecku.

W ślad za sygnałem skontaktowaliśmy się bezpośrednio z szefem Wydziału Zarządzania Kryzysowego Markiem Nieciem. Przy okazji zapytaliśmy go o pogłoski, że on sam ma objąć zwolnione po Adamie Kaufmanie stanowisko komendanta Straży Miejskiej. - Ja nic nie wiem o takich przedsięwzięciach. O sprawy kadrowe proszę pytać panią dyrektor Jasińską (Agata Jasińska - dyrektor Wydziału Organizacyjnego UM w NS - dop. red.) - twierdzi Nieć, który jednocześnie zastrzega, że na stanowisko, które zajmuje teraz Kinga Gryźlak konkurs był zorganizowany pod koniec zeszłego roku.

***

Na stronie Urzędu Miasta znaleźliśmy ogłoszenie o konkursie jeszcze nierozstrzygniętym, o którym wspomnieliśmy już w przywołanej przez Czytelnika publikacji i ogłoszenie z lutego 2015 roku.

Radny Józef Gryźlak początkowo reprezentował barwy PO, potem odszedł z klubu i wraz z kilkoma innymi rajcami założył klub Pozytywni i Samodzielni. Dziś zasiada w Koalicyjnym Klubie Radnych „Prawa i Sprawiedliwości Dla Miasta”. Zapytany czy wspomniana Kinga Gryźlak to jego rodzina, przyznaje, że tak. - Oczywiście, że tak. To córka. Od kiedy pracuje? A czy to ważne?

Wyjaśniamy, że dla sądeczan i owszem. - Od 1 stycznia - słyszymy w słuchawce.

W 2013 roku w Pałacu Młodzieży zatrudniono Stefana Chomoncika. To nie przypadkowa zbieżność nazwisk - Stefan Chmoncik z Pałacu Młodzieży to syn byłego sądeckiego radnego o tym samym imieniu.

***

- Urząd nie gromadzi danych o pracownikach ze sobą spokrewnionych - zastrzega na wstępie rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krzysztof Witowski. -  Wśród pracowników Urzędu, 12 osób posiada status emeryta. Urząd zgodnie z prawem nie posiada informacji czy osoby te pobierają emerytury czy przyznane emerytury są zawieszone w czasie zatrudnienia. Urząd zatrudnia obecnie 378 osób na 371,5 etatu. W 2015 roku - 376 osób na 367,5 etatu, zaś w 2014 roku 369 osób na 362,7 etatu.  Zwiększenie zatrudnienia zostało spowodowane zwiększeniem ilości zadań lub przejęciem do prowadzenia zadań przez, dotychczas zlecanych na zewnątrz (np. CIT). Na obecną chwilę Urząd nie planuje utworzenia nowych etatów.

Nowe nabory mogą łączyć się z naturalnym ruchem kadrowym (odchodzeniem z pracy w Urzędzie dotychczasowych pracowników i koniecznością uzupełnienia zatrudnienia w ich miejsce).

W 2016 roku przewiduje się wydatkowanie środków finansowych na pokrycie wynagrodzeń pracowników w administracji w wysokości 15.453.365 zł.

Więcej o zatrudnieniach w JST:

Chełmiec: Ilu krewnych pracuje w Urzędzie? Urząd Gminy nie wie

Nowy Sącz: Kto może być szefem Straży Miejskiej? Nawet UM nie wie

Jan Duda w Sejmie, jego syn na stażu w Starostwie

Ewa Stachura [email protected]

Fot.: archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)