Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
02/03/2016 - 09:15

Nowy Sącz: Mały zapłaci jak duży, czyli pomoc dla przedsiębiorców po sądecku

Czy maleńka jednoosobowa firma musi płacić za wywóz śmieci tyle samo, co przedsiębiorca, która zatrudnia kilkunastu pracowników? Naszemu Czytelnikowi powiedziano, że tak bo… Straż Miejska przyłapała przedsiębiorców na wyrzucaniu śmieci do koszy miejskich. Urząd Miasta tłumaczy z kolei, że w firmach usługowych przyjęto normę 5 litrów śmieci na tydzień na jednego pracownika.

- W ostatnich dniach Urząd Miasta Nowego Sącza rozsyła wezwania do właścicieli firm z wezwaniem do złożenia deklaracji śmieciowej. Z treści pisma wynika, że w każdej firmie powstają śmieci komunalne. Z cennika wynika, że najtańsza opcja to 120 litrów, gdzie w przypadku odpadów zmieszanych opłata wynosi 14 złotych miesięcznie za odbiór śmieci raz w miesiącu. Czyli rocznie 168 złotych. Ja osobiście prowadzę mały punkt usługowy, w którym pracuje samodzielnie i gdybym nawet bardzo chciał, to 120 litrów śmieci w ciągu miesiąca nie wyprodukuje. Kontaktowałem się z Urzędem Miasta gdzie przestawiłem swoje stanowisko, że produkuje minimalną ilość odpadów, a wręcz prawie w ogóle bo może dwie kartki papieru i opakowanie po batoniku, które mogę zapakować w torbę i wyrzucić do kosza w domu, gdzie już płacę opłatę za odpady. Jednak zostałem poinformowany, że każda firma płacić musi za śmieci, ponieważ były udowodnione przypadki, że sklepikarze wrzucali śmieci do koszy miejskich rozstawionych na chodnikach - skarży się nasz Czytelnik. - Rozumiem, że za pewne rzeczy trzeba płacić, ale czemu radni przy uchwalaniu uchwały o opłatach za odpady nie przewidzieli że mikro firmy nie są w stanie wyprodukować tyle śmieci i nie dali możliwości obliczania opłaty za odpady od powierzchni lokalu czy nie dali możliwości korzystania z mniejszych koszy za które opłata byłaby mniejsza. W innym miastach takie rozwiązania funkcjonują. Jedynym rozwiązaniem, aby mniej płacić jest zadeklarowanie, że śmieci będą odbierane raz na kwartał, ale to i tak kwota 56 złotych rocznie, a w każdej małej firmie każdą złotówkę ogląda się dokładnie.

Uwagi przedsiębiorcy skonfrontowaliśmy z Urzędem Miasta.

Tytułem wprowadzenia. Obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie m.in. gospodarowania odpadami komunalnymi określone zostały w Uchwale Nr XIII/122/2015 Rady Miasta Nowego Sącza w sprawie: regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Nowego Sącza (Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego z 2015 r., poz. 4374).

- Pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Nowego Sącza wraz ze strażnikami Straży Miejskiej prowadzą kontrole przestrzegania przedmiotowej uchwały oraz ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1399, z późn. zm. - dop. red.). Podczas kontroli ustalają z przedstawicielem jednostki kontrolowanej: formę władania nieruchomości, ilość pracowników przebywających na terenie lokalu, przez kogo została złożona deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, sposób zbierania odpadów komunalnych, lokalizację pojemników/worków, pojemność pojemników oraz sposób ich oznaczenia - wyjaśnia rzecznik Urzędu Miasta, Krzysztof Witowski. - Na podstawie uzyskanych informacji, zostaje zweryfikowana poprawność złożonej deklaracji. W przypadku nieprawidłowości Wydział kieruje pismo informacyjne do właściciela nieruchomości w sprawie złożenia wyjaśnień - dodaje.

I jednocześnie zastrzega  odnosząc się do uwagi zgłoszonej przez Czytelnika: -  Należy podkreślić, że w paragrafie 8 ustęp 2 załącznika do wyżej wymienionej uchwały określone zostały normatywne ilości wytwarzanych odpadów przez pracowników punktów usługowych. Ilość wytwarzanych odpadów w tym przypadku wynosi 5 litrów na tydzień na jednego pracownika. Opierając się na tych danych należy wyliczyć odpowiednią ilość odpadów powstających na nieruchomości oraz odpowiednio dostosować częstotliwość pozbywania się odpadów komunalnych z nieruchomości. Ustalenie indywidualnej częstotliwości pozbywania się odpadów komunalnych jest możliwe zgodnie z paragrafem 13 ustęp 4 załącznika do wymienionej na wstępie uchwały.

- Ostatnio było kilka publikacji jak to Urząd Miasta wspiera przedsiębiorczość i zwalnia z podatków od nieruchomości. Tylko to są preferencje dla dużych firm. Do mikro i małych firm ma całkowicie inne podejście - podsumowuje nasz Czytelnik.

A podczas ostatniej sesji Ryszard Nowak przed głosowaniem w sprawie uchwały o zwolnieniu przedsiębiorców z podatku od nieruchomości zastrzegł: - Mikro przedsiębiorstwa to małe przedsiębiorstwa, małe przedsiębiorstwa to mikro przedsiębiorstwa...

Ewa Stachura [email protected]

Fot. ilustracyjne: sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu