Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
27/05/2023 - 07:15

Nowy bon turystyczny 2023. To będzie dobra wiadomość dla rodzin czy dla przedsiębiorców i firm z branży [aktualizacja]

Nieoficjalnie mówi się, że szczegóły poznamy w czerwcu i być może nawet od razu z nowego Polskiego Bonu Turystycznego w nowej wersji 2023 będzie można skorzystać już w przyszłym miesiącu. Nim jeszcze wygasła ważność Polskiego Bonu Turystycznego, któremu ostatecznie wydłużono czas na realizację zaczęły się spekulacje czy będzie taki bon na kolejny okres, począwszy od sezonu turystycznego 2023, i jaki on kształt przybierze. Z ostatnich nieoficjalnych przekazów wynika jednak, że owszem kontynuacja będzie, ale na pewno nie w takiej formie jak Polski Bon Turystyczny.

Szczególnie dla firm turystycznych z woj. małopolskiego i pomorskiego Polski Bon Turystyczny był instytucją niezwykle pożyteczną. Jak wynika z podsumowania przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), który udostępnił swój system informatyczny do rozliczania projektu PBT, od początku działania programu PBT największą liczbę płatności bonem odnotowano w województwie małopolskim (1,3 mln), na drugim miejscu uplasowało się województwo pomorskie (O,84 mln), a na trzecim – zachodniopomorskie (0,67 mln). Na czwartym miejscu znalazło się województwo mazowieckie.

Co będzie dalej? Pewne jest, że będzie wsparcie wspierające turystykę w Polsce, ale nie w takiej formie jaką był Polski Bon Turystyczny. Na wiadomo, na ile skorzystają z tego wsparcia bezpośrednio rodziny, z całą pewnością zasilenie trafi i wzmocni firmy turystyczne. I to już w zbliżającym się sezonie urlopowym i wakacyjnym!

Polski Bon Turystyczny: ile na nim skorzystali małopolscy przedsiębiorcy

Jeśli chodzi o kwotę płatności bonami, to również tutaj na pierwszym miejscu uplasowało się województwo małopolskie (672 mln zł), na drugim – pomorskie, na trzecim – zachodniopomorskie i na czwartym – mazowieckie.

Podczas trwania programu najwyższą kwotę płatności za usługi hotelarskie (np. hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, kempingi) zrealizowano w województwie pomorskim i małopolskim {prawie 431 mln zł) Na trzecim miejscu znalazło się województwo zachodniopomorskie, a na czwartym – dolnośląskie.

W przypadku płatności za imprezy turystyczne (np. parki rozrywki oraz touroperatorzy organizujący wycieczki, obozy, kolonie) sytuacja kształtowała się nieco inaczej niż w przypadku usług hotelarskich. W tej klasyfikacji prym wiodło województwo mazowieckie. Na drugim miejscu znalazło się województwo małopolskie, na trzecim – łódzkie i na czwartym – zachodniopomorskie.

Niektóre podmioty turystyczne realizowały jednocześnie płatności bonami zarówno za usługi hotelarskie, jak i imprezy turystyczne. Niekwestionowanym zwycięzcą w tej kategorii okazało się województwo małopolskie. Na drugim miejscu znalazło się województwo świętokrzyskie, na trzecim – pomorskie i na czwartym – zachodniopomorskie.

W pierwszych miesiącach działania programu w systemie do obsługi PBT zarejestrowano ponad 18 tys. podmiotów turystycznych. Ostatecznie na dzień 31 marca 2023 r. w systemie do obsługi PBT widniało ponad 28 tys. aktywnych podmiotów turystycznych.

Od początku działania programu PBT najwięcej podmiotów turystycznych zarejestrowano w województwie pomorskim oraz w województwie małopolskim. Na trzecim miejscu w rankingu uplasowało się województwo zachodniopomorskie, a na czwartym – dolnośląskie.

Z danych ZUS na temat programu Polski Bon Turystyczny wynika, że przez cały okres jego obowiązywania – od 1 sierpnia 2020 r. do 31 marca 2023 r. – zostało zrealizowanych ponad 5,5 mln transakcji na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł.

Nowy bon turystyczny 2023: jaki będzie

Jeśli chodzi o szczegóły - wciąż nie wiadomo.


To co jest pewne, sprowadza się do tego, iż ma być, bo niekwestionowany sukces Polskiego Bonu Turystycznego skłonił polityków rządzącej partii do prac nad jego kontynuacją.
Pewne też jest to, że nowy bon turystyczny 2023 nie będzie prostym powieleniem pierwszego. Tamten miał być w pierwszej kolejności formą pomocy dla przedsiębiorców i firm turystycznych.


Nowy bon zaś ma przede wszystkim wspierać rodziny i edukować dzieci w zakresie umiejętności skutecznego wypoczynku. Nadal też ma być formą wsparcia materialnego dla rodzin, na wzór zasiłku 300+, który rodzice otrzymują na "Dobry Start" do nauki w kolejnym roku szkolnym. ([email protected]) fot.archiwum sadeczanin.info  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu