Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
16/07/2023 - 10:40

Nowe prawo: od września mieszkania na rynku wtórnym potanieją o 2 procent

W nocy z soboty na niedzielę 7-8 lipca 2023 r. polski parlament znowelizował między innymi ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych znosząc podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym.

To równoznaczne z obniżeniem kosztów takiego przedsięwzięcia o 2 procent wartości mieszkania - przy kupnie nieruchomości wycenionej np. na 500 tys. zł oszczędność wynosi 10 tys. zł.

Jednocześnie fiskus nic nie straci na takim ubytku w podatku od czynności cywilnoprawnych ponieważ ustawodawca jednocześnie podwyższył podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) od osób, które kupują szóste i kolejne mieszkanie.

Dla korzystających z Bezpiecznego Kredytu 2% i nie tylko

Przed uruchomieniem nowego rządowego programu dla młodych kupujących swoje pierwsze mieszkanie, co miało miejsce 3 lipca br., minister rozwoju Waldemar Buda podpowiadał:

–  Jeżeli ktoś obecnie szuka mieszkania na rynku wtórnym, także w ramach programu bezpieczny kredyt 2%, to jeśli wstrzyma się z zakupem przez kilka tygodni, będzie mógł zaoszczędzić w przypadku transakcji nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Zwolnienie z podatku jednak nie dotyczy tylko młodych i tylko kupujących mieszkanie za Bezpieczny Kredyt 2%. PCC przestaje bowiem obowiązywać w odniesieniu do zakupu pierwszego mieszkania, niezależnie od wieku nabywcy.

By jednak nie płacić podatku trzeba zaczekać aż przepis wejdzie w życie. Do tego zaś potrzebny jest jeszcze podpis prezydenta i publikacja w Dzienniku Ustaw oraz tak zwane wakacje legislacyjne. Realnie rzecz oceniając, zwolnienie z 2-proc. PCC przy zakupie pierwszego mieszkania wejdzie w życie na przełomie sierpnia i września 2023 roku.

Inwestorzy zapłacą dodatkowy podatek od zakupu mieszkania

W tym samym czasie wejdzie w życie inny przepis - podwyższający z 2 do 6 proc. podatek PCC od zakupu szóstego i kolejnego mieszkania (kupowanego w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej) lub udziałów w tych lokalach.

To od dawna zapowiadany przepis, którego celem jest zahamowanie zapędów kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych. Część z nich kupuje je by zarabiać na najmie, ale niemały odsetek - w celach spekulacyjnych. Po jakimiś czasie gdy ceny mieszkań wzrosną, odsprzedaje je z zyskiem.

W ocenie resortu rozwoju odpowiedzialnego za sytuację mieszkaniową w Polsce jedna i druga grupa wypływa na to, że ceny mieszkań na obu rynkach - pierwotnym i wtórnym są zawyżone w stosunku do rzeczywistej sytuacji rynkowej. Poza zrekompensowaniem więc wpływów do budżetu państwa z tytułu likwidacji PCC przy zakupie pierwszego mieszkania, ustawodawca liczy, że po wejściu w życie tych przepisów trend wzrostowy cen mieszkań zostanie wyhamowany.    ([email protected]) fot. pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu