Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
20/10/2020 - 08:15

No nie! Tym razem znaleźli w mrożonce… środek owadobójczy

Co było ostatnio na czarnej liście produktów od których można się ciężko pochorować? Skażone salmonellą mięso i tarte buraczki z martwymi robakami, szkłem i pleśnią. Teraz na sklepowych półkach pojawiła się mrożonka… ze środkiem owadobójczym.

I znowu Główny Inspektoratu Sanitarny opublikował ostrzeżenie, które tym razem dotyczy partii mrożonych brokułów marki Hortex. Powód?  Przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu – chlorpiryfosu – alarmuje GIS i ostrzega przed jedzeniem mrożonki.

- Na podstawie oceny ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny należy uznać, że przedmiotowy produkt może stwarzać potencjalne zagrożenie dla konsumentów – czytamy w komunikacie.

Chlorpiryfos, którego pozostałości stwierdzono w brokułach, to środek owadobójczy do zwalczania szkodników. Został zakazany przez Komisję Europejską w połowie kwietnia tego roku.

Czytaj też Biedronka wycofuje ze sprzedaży mięso. Można się zatruć. Co oni tam znaleźli!

Decyzja  o wycofaniu dotyczy konkretnej partii produktu: Hortex brokuły różyczki, 450 g, produkt głęboko mrożony. Data minimalnej trwałości: 06/2022. Numer partii: LS1C2170620 8 B 1806201448.

Producentem trefnego towaru jest spółka Polski Ogród. GIS podał, że spółka nie posiada zakwestionowanego produktu na stanie magazynowym. Producent przedstawił jednak "listę dystrybucji przedmiotowych brokułów i zobowiązał się do uruchomienia procedury wycofania ich z obrotu".

Czytaj teżMartwe robaki, szkło i pleśń w sklepowym „przysmaku”. To trafiło do Sącza?

16.10.2020 r. producent rozpoczął proces powiadamiania odbiorców/klientów o konieczności sprawdzenia stanów magazynowych i zablokowania sprzedaży w/w partii brokułów" – podaje GIS.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia źródła i zakresu niezgodności. (jagienka.michalik@sadeczanin.info) Dziękujemy za przesłanie błędu