Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
02/12/2023 - 09:25

Niedziele handlowe: które niedziele będą handlowe w grudniu i w jakich godzinach zrobimy zakupy

Sejm pracuje już pełną parą i w pierwszej kolejności zajął się między innymi niedzielami handlowymi w grudniu. Sejmowa komisja zaopiniowałą dwa projekty nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele i rekomendowała pod uchwalenie Sejmowi najrozsądniejsze rozwiązanie. Sejm w środę 29 listopada ustawę - jako pierwszą w tej kadencji! - uchwalił. Jest szansa że w środę lub czwartek 29-30 listopada zajmie się nią także Senat.

W Wigilię nie będzie więc handlu ani do godziny 14.00, ani w ogóle. Za to 10 grudnia będzie niedziela handlowa w pełnym wymiarze.

Jedna handlowa niedziela 2023 miała być w Wigilię

Od dawna było wiadomo, że jedną z dwóch poprzedzających Boże Narodzenie niedziel jest niedziela 24 grudnia a więc wypadająca w Wigilię. To ważne, bo zgodnie z przepisami ustawy o zakazie handlu w niedzielę, handlowymi są dwie niedziele w grudniu poprzedzające Boże Narodzenie.

Były już rząd przez długie miesiące nie robił nic w tej sprawie, choć zgodnie z polską tradycją i tak sklepy otwierane są w Wigilię marginalnie a niedziela handlowa przed Bożym Narodzeniem jest niezbędna, tym bardziej że w sumie w całym roku takich niedziel handlowych jest siedem.

W końcu zdecydowano, że znowelizuje się przepis, ale w taki sposób, że w niedzielę 24 grudnia handel będzie dozwolony do godz. 14.00. Rozwiązanie to spotkało się z krytyką, postanowiono więc przenieść handlową niedzielę z 24 na 10 grudnia, jednak rząd nie znalazł czasu przed wyborami, by projekt przekazać do starego Sejmu. Przekazał projekt nowelizacji ustawy dopiero Sejmowi aktualnemu, na dodatek zachowując nieracjonalne skrócenie do godz. 14.00 także w niedzielę niewigilijną – 10 grudnia.

Dwie handlowe niedziele w grudniu – w pełnym wymiarze czasowym

Na szczęście, do nowego Sejmu trafił też poselski projekt nowelizacji ustawy przygotowany przez Polskę 2050. Projekt wszystko upraszcza i rozwiązuje sprawę systemowo. Mianowicie gdy jedna z dwóch niedziel poprzedzających Boże Narodzenie zgodnie z kalendarzem wypada w Wigilię, to w takim przypadku handlowe niedziele są 17 i 10 grudnia. Ale bez ograniczeń godzinowych, na takich samych zasadach jak każde inne niedziele, w które handel jest dozwolony.

Sejmowa komisja po rozpatrzeniu obu projektów nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedzielę postanowiła odrzucić rządowy – handlowa niedziela 10 grudnia, ale tylko do 14.00 oraz zarekomendować Sejmowi uchwalenie ustawy według projektu poselskiego.

To oznacza, że prawie na pewno wolą większości Sejmowej zakupy zrobimy w dwie grudniowe niedziele handlowe: 10 grudnia i 17 grudnia, a sklepy w te dni będą otwarte od świtu aż do późnej nocy. 

([email protected]) fot. senivpetro/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu