Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 30 czerwca. Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny
29/10/2023 - 12:05

Najwyższe zarobki: gdzie w najbliższej przyszłości będzie można liczyć na najwyższe zarobki

Niezmiennie upragniony zawód chcącego dobrze zarabiać Polaka to informatyk, dentysta lub adwokat. Tymczasem eksperci wskazują, że poza informatyką w najbliższej przyszłości najwyższe zarobki będzie można osiągać w e-commerce i w innych dziedzinach związanych z obsługą klienta.

Zdaniem ankietowanych Polaków, najbardziej atrakcyjne zawody zarówno pod względem zarobków, jak i perspektyw, to informatycy, programiści, dentyści, chirurdzy, adwokaci czy notariusze. Jak jednak czytamy w raporcie, rosnąca liczba wschodzących branż w Polsce oferuje szeroką gamę innych możliwości dla profesjonalistów nastawionych na karierę.

Chcemy zarabiać zdecydowanie więcej niż teraz

Eksperci serwisu CVeasy.pl we współpracy z agencją Elephate sprawdzili, jak Polki i Polacy postrzegają różne stanowiska pracy. W badaniu wzięło udział 586 osób z całego kraju.

Zdaniem połowy najlepsze perspektywy wiążą się z pracą w IT. W czołówce najbardziej przyszłościowych zawodów znalazł się też inżynier, lekarz, twórca internetowy i prawnik.

Dwie trzecie badanych uważa, że wynagrodzenia na rynku pracy są nieadekwatne do wykonywanych obowiązków. Uznajemy, że zbyt słabo opłacani są zwłaszcza nauczyciele i pracownicy porządkowi.

Największą dysproporcję między odsetkiem zatrudnionych kobiet i mężczyzn dostrzegamy wśród polityków, policjantów, specjalistów IT oraz reprezentantów wysokich stanowisk dyrektorskich i menedżerskich.

Najbardziej opłaca się zostać politykiem, najwięcej stresu mają lekarze, umowa o pracę zapewnia największy komfort, a szkoła niewystarczająco dobrze przygotowuje do rozpoczęcia aktywności zawodowej – to niektóre wnioski z najnowszego raportu na temat postrzegania różnych ścieżek kariery przez Polki i Polaków.

O tych branżach i zawodach trzeba myśleć przyszłościowo

–  Szczególnie duży potencjał mają stanowiska związane z technologią informacyjną, rozwojem oprogramowania oraz inżynierią. Obserwujemy także stały dopływ ofert pracy w zakresie obsługi klienta, finansów i HR. Coraz istotniejszą rolę odgrywa też sektor e-commerce – mówi Amanda Augustine, ekspertka ds. kariery w CVeasy.pl,

Wyniki badania pokazują, że nadal wielu dzieli ścieżki kariery na te, którymi wypada podążać przedstawicielom konkretnych płci. Najczęściej za typowo żeńskie profesje uznajemy pielęgniarkę, kosmetyczkę i przedszkolankę, a za typowo męskie – górnika, pracownika budowlanego i strażaka. Zawody sfeminizowane są związane z rolami, które społeczeństwo stereotypowo przypisuje kobietom – opieką zdrowotną, pomocą społeczną, dbałością o urodę czy edukacją.

– Weźmy pod uwagę, że są to słabo opłacane profesje, które wiążą się zwykle z małym prestiżem. Mężczyznom zwyczajnie nie opłaca się zatrudniać jako pielęgniarz lub nauczyciel wychowania przedszkolnego. Gdyby zarobki były wyższe, to z pewnością chętniej decydowaliby się na takie ścieżki kariery – wyjaśnia dr Anna Jawor-Joniewicz, ekonomistka i socjolożka.   ([email protected]) fot. fancycrave1/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu