Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
13/08/2018 - 07:05

Na tym władze powiatu nowosądeckiego nie oszczędzają. Słusznie robią?

Zestawy ratownictwa medycznego, radiotelefony analogowe, buty strażackie, specjalne rękawice, hełmy bojowe, defibrylator, węże ssawne, ubrania bojowe, ubrania koszarowe – to tylko niektóre rzeczy, na zakup których strażacy ochotnicy otrzymali właśnie promesy od Zarządu Powiatu Nowosądeckiego.


Co roku, w miarę naszych możliwości finansowych, staramy się pomagać zarówno zawodowym jak i ochotniczym strażom pożarnym – mówi starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Od ich wyszkolenia i wyposażenia zależy przecież ludzkie życie. To priorytet. Mieszkańcy Ziemi Sądeckiej muszą być bezpieczni. Podobnie jak turyści, których na Sądecczyznę przyjeżdża coraz więcej. Strażacy ochotnicy stacjonujący w poszczególnych miejscowościach są najbliżej miejsca wypadków, pożarów czy powodzi. To oni najszybciej podejmują akcję ratunkową.

W tym roku władze powiatu przeznaczyły na wsparcie strażaków i innych służb ponad 160 tysięcy złotych. W przypadku OSP, każda z jednostek zgłasza wcześniej zapotrzebowanie na nowy sprzęt i każda otrzymuje dofinansowanie na jego zakup - dlatego kwoty promes różnią się od siebie.

Druhowie pełnią codzienną służbę w trudnych warunkach, narażając swoje życie i zdrowie. Są na pierwszej linii frontu. Chcąc, aby pracowali sprawnie i bezpiecznie, przekazujemy im co roku promesy na zakup niezbędnego wyposażenia. Muszą dysponować nowoczesnym i sprawnym sprzętem, który przecież zużywa się podczas akcji - dodaje wicestarosta Antoni Koszyk.

Ponad 30 promes zostało wręczonych podczas uroczystego spotkania w Starostwie Powiatowym. Otrzymały je OSP w: Rożnowie, Przydonicy, Mszalnicy, Królowej Górnej, Boguszy, Mystkowie, Kamiannej, Łabowej, Brzeznej, Brzeznej Litaczu, Krasnem Potockiem, Paszynie, Nawojowej, Tęgoborzu, Tabaszowej, Muszynie, Żegiestowie, Wierchomli Wielkiej, Głębokiem, Krużlowej Niżnej, Krużlowej Wyżnej, Florynce, Siołkowej, Grybów-Biała, Cieniawie, Kąclowej, Białej Niżnej, Obidzy, Zagorzynie, Łącku, Jazowsku, Czarnym Potoku, Czerńcu i Kadczy. Pozostałe promesy zostaną wręczone podczas obchodów strażackich świąt w jednostkach.

Na terenie powiatu nowosądeckiego działa ponad sto jednostek OSP. W ich szeregach służy około 3,5 tysiąca druhów.

Dodatkowo, dotacje w tym roku otrzymały również: Grupa Krynicka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na dofinansowanie zakupu sprzętu ratownictwa wysokościowego oraz Instytut Ratownictwa na Wodach Górskich i Powodziowych na dofinansowanie zakupu drona.

Fot. Maria OlszowskaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)