Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
03/11/2016 - 12:35

Zameldowanie nie da ci abonamentu. Zwłaszcza, gdy masz auto na firmę

Skontaktowała się z nami Czytelniczka, która poskarżyła się w sprawie abonamentu na parkowanie dla mieszkańców. Nie może skorzystać z abonamentu, bo ma auto wzięte w leasing zarejestrowane na swoją firmę.

Sądeczanka twierdzi, że osoby zameldowane na terenie, gdzie obowiązują strefy płatnego parkowania mogą wykupić abonament za 10 złotych miesięcznie. Ona też jest zameldowana, w miejscu gdzie jest taka możliwość, ale z tej opcji skorzystać nie może, bo jeździ autem wziętym w leasing.

Twierdzi, że od parkingowego usłyszała wyjaśnienie, że w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel wpisana jest firma a nie ona i dlatego dla niej opłata to ponad 500 złotych.

- Przecież to jest mój samochód, wzięty na moją firmę, stale nim jeżdżę. Jestem zameldowanym mieszkańcem strefy. Dlaczego nie mogą skorzystać z przysługujących mi praw? - docieka.

Zobacz też: Zatrzymajmy sądecki lichwobus. Partia Razem nie chce reklam chwilówek na autobusach

Podkreśla, że nie robiłaby żadnego problemu gdyby była jedynie właścicielem firmy działającej na terenie, gdzie obowiązuje odpłatność. Ale jest właścicielką mieszkania.

Wątpliwości Czytelniczki skonfrontowaliśmy z rzecznikiem prasowym Urzędu Miasta.

Renata Stawiarska z biura prasowego wyjaśnienia zaczyna od tego, że parkowanie w Strefach Płatnego Parkowania (SPP) jest uregulowane uchwałą Rady Miasta Nowego Sącza. Podaje nawet link do podjętych uchwał: http://sppnowysacz.pl/uchwala.html .

- Zgodnie z uchwałą  abonament wydawany jest mieszkańcom zameldowanym na pobyt stały i zamieszkałym w lokalach znajdujących się w budynkach położonych przy ulicach, na których wydzielone są miejsca objęte opłatami na terenie SPP. Abonament wydawany jest na numer rejestracyjny pojazdu osobom fizycznym będącym właścicielami tych pojazdów. Na mocy uchwały mieszkańcy mogą wykupić  abonament w wysokości 10 złotych na rok.

Zobacz też: Nowy Sącz: Czy pierwsze pół godziny parkowania w centrum powinno być za darmo?

Gdzie?

Abonament można wykupić w biurze Stref Płatnego Parkowania przy ul. Lwowskiej 56/19.

Co to oznacza dla Czytelniczki? Auto musiałoby być zarejestrowane bezpośrednio na jej nazwisko. Rejestracja na firmę nie wchodzi w rachubę nawet jeśli właścicielka zameldowana jest w strefie. Bo używanym przez nią autem mogą się również poruszać osoby do zniżek nie uprawnione.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)