Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
02/11/2016 - 13:15

Nowy Sącz: Czy pierwsze pół godziny parkowania w centrum powinno być za darmo?

Radny Tomasz Basta zawnioskował na ostatniej sesji, by pierwsze pół godziny w strefach płatnego parkowania było darmowe. Według radnego takie rozwiązanie sprawiłoby, że miejsca zwalniałyby się szybciej niż teraz.

- Głównie na czym nam zależy? By w centrum miasta można było się spokojnie się zatrzymać i załatwić coś w urzędzie. Gdybyśmy wprowadzili pierwsze pół godziny za darmo, to każdy by szybko załatwił, co ma do załatwienia i odjechał i tym samym zwolnił miejsce dla następnej osoby. Jednocześnie parkowanie na dłużej czyli na przykład na dwie godziny można, by było zrobić droższe  - tłumaczy radny, który wie nawet jakby to można było rozwiązać technicznie.

Zobacz też: Nowy Sącz: Kiedy będziemy płacić za parkowanie telefonem?

- Po prostu parkomaty wystawiałyby na dany numer rejestracyjny raz dziennie bilet zerówkę - obrazuje Basta. Takie ograniczenie ucięłoby kombinacje dla kogoś, kto chciałby z takich darmowych postojów korzystać przez działy dzień tylko przepakowując auto w inne miejsce.

Ale na tym nie koniec przemyśleń radnego. Dlaczego wspomniał o podniesieniu stawek za dłuższe parkowanie? Bo w tym momencie kierowcy nieskorzy do wydawania na ten cel pieniędzy siłą rzeczy szukaliby parkingu poza centrum.

Zobacz też: Nowy Sącz: Mandat za parkowanie to wyrok? Poproś o anulowanie

A potem wystarczyłoby zrobić kilka parkingów na obrzeżach miasta, nawet przy współpracy z prywatnymi przedsiębiorcami i pomyśleć o wprowadzeniu systemu Park & Ride, czyli o skomunikowaniu ich z centrum za pomocą autobusów miejskiej komunikacji.

Swoją propozycję radny przedstawił w tzw. wolnych wnioskach, tym samym formalnej odpowiedzi od władz miasta nie dostał. Ale za to my zapraszamy Czytelników do dyskusji, co należałoby zrobić, by zaparkowanie w centrum przestało graniczyć z cudem? Jak zorganizować parkingi w mieście, by usprawnić ruch a jednocześnie umożliwić sprawne znalezienie miejsca postojowego?

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)