Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
08/10/2019 - 07:20

Lifting krynickiego Muzeum Nikifora na półmetku

Willa Romanówka, w której mieści się Muzeum Nikifora, przechodzi renowację. W tym czasie zbiory muzealne można oglądać w Nowym Domu Zdrojowym. Zakończenie prac remontowych zaplanowane jest do końca 2019 roku.

Muzeum Nikifora, które jest filią Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, przechodzi modernizację od połowy czerwca. Jesienią remont zabytkowej willi Romanówka nabiera tempa.

Wymieniane jest centralne ogrzewanie, docieplone są stropy, odnawiane sale wystawiennicze. Malowany jest dach, odnowienia elewacja budynku, wymieniane posadzki i balkonowe podesty, rynny, okna i drzwi. Obiekt będzie dostosowany dla osób niepełnoprawnych. 

W czasie remontu zbiory muzealne można oglądać w Nowym Domu Zdrojowym, od wtorku do soboty, w godz. 10.00 – 13.00, 14.00 – 17.00. ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 16.30. Niedziela: 10.00 – 15.00, ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 14.30. Wystawa jest nieczynna w poniedziałki, 

Muzeum Nikifora mieści się w zabytkowej, XIX-wiecznej, drewnianej willi "Romanówka".

Do 1990 roku obiekt znajdował się przy ul. Piłsudskiego.  Później budynek rozebrano i po remoncie konserwatorskim w latach 1992-1994 odtworzono na nowym miejscu, przy Bulwarze Dietla, naprzeciwko Starego Domu Zdrojowego. W muzeum szeroko przedstawiona jest twórczość jednego z najsłynniejszych na świecie malarzy z kręgu malarstwa intuicyjnego, Nikifora (ok. 1895-1968 r.), niemal całe życie mieszkającego w Krynicy. 

W muzeum znajdują się obrazy Nikifora, namalowane przez niego w różnych okresach jego twórczej działalności. Są akwarele, jak i rysunki prezentujące pejzaże z cerkwiami i kościołami, wnętrza domów, dworce, portrety, itp.

Część wystawy stanowią pamiątki po malarzu, publikacje jemu poświęcone oraz jego fotografie W muzeum są prezentowane wystawy artystów z kręgu sztuki nieprofesjonalnej i ludowej.

(MK) fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)